Žele kontakt s gradom: Razlozi zašto bogataši više ne kupuju penthouse

Podijeli

Život na vrhu samo nije ono što je nekad bio. Ako su nekada bili sinonim za status, danas to više nijesu.

“Mnogi moji klijenti smatraju da su novi penthausi previsoki. Perspektiva je zapravo nešto bolja u rasponu od 28. do 40. sprata, zavisno od komšiluka. Iz penthousea ste toliko daleko od zemlje da imate osjećaj otuđenosti od okoline“, kaže Herbert Chou iz agencije Christie’s International Real Estat u izjavi New York Postu, prenosi Express.hr.

Uzmimo primjer: najskuplji stan koji se ikad prodao u SAD-u. U januaru, direktor Citadele, Ken Griffin platio je za njega 238 miliona dolara i prostire se na nekoliko spratova, na adresi 220 Central Park South. Cijena očito nije bila problem.

„Ali pogledao je prema vrhu i odabrao niže spratove”, rekao je posrednik koji je znao detalje Griffinovog ugovora za kupovinu stana od 2.145 kvadratnih metara, koji se prostire na tri sprata – od 50. do 53. u neboderu od ukupno 65 spratova.

“Želio je da osjeti više kontakta s gradom”, dodao je poznati broker. “To je zato što je živio na vrhu nebodera u Petoj aveniji. Ništa na Petoj aveniji nije toliko visoko i navikao je na svoj stari pogled.

Klasični penthouse na Petoj ili Park aveniji ima tendenciju da se ističe na visini od oko 75 metara. Na Central Park West, penthausi nebodera blizanaca San Remo nalaze se na visini od oko 110 metara iznad parka. Ali na adresi 111 West 57. je to na čak 430 metara. U neboderu One57 je to na oko 330 metara, a u Jenga zgradi je to na oko 250 metara.

Programer Michael Stern transformisao je 29-spratni neboder Ralpha Walkera “Ralph Walker” u ulici 212 West 18th Street u najuspješniju luksuznu zgradu u centru grada, a prema riječima stanara, mogao je sebi da odabere bilo koju stambenu jedinicu, uključujući i svoj penthouse vrijedan 50,9 miliona dolara.

Umjesto toga, izabrao je stan na 15. spratu s veličanstvenim horizontalnim pogledom na Čelsi.

Slavni par Alex Rodriguez i Jennifer Lopez na sličan su način odbili penthouse na tu 432 Park Avenue, odabirom 36. umjesto 96. sprata kada su ga kupovali 2018, a na kraju su ga nedavno prodali za 17,5 miliona dolara.

“Iznenadio sam se kad sam obišao penthouse na toj adresi. Prestravio sam se od njihanja”, rekao je jedan posjetilac 95. sprata luksuznog nebodera koji je izgrađen 2015.

Prelazeći most Williamsburg u jutarnjim satima, kada je gužva, ne možete vidjeti ni vrhove mnogih nebodera od smoga. Tokom 122 dana u godini, park je čak 80 odsto vremena u oblacima, što znači da četiri mjeseca stanari ne vide ništa od prekrasnog pogleda, govore podaci Nacionalnog klimatskog zavoda.

Agent za prodaju nekretnina u Compass real estate, Vickey Barron često sarađuje s kupcima koji bi, kako je rekla, “mogli kupiti bilo šta.” Ali za mnoge njene klijente, “biti visoko na nebu nije njihova predstava luksuza.” Oni zapravo žele dodir s onim što je oko njih – ispred njihovih prozora: drveće, šarmantne gradske kuće i ljude koji prolaze.”

A tu je i činjenica da je vazduh gore doslovno drugačiji. “Ako ste previsoko, nije važno imate li terasu jer je previše vjetrovito da bi na njoj sjedili. Oduvalo bi vas“, kaže Barron, navodeći kao primjere Tribeca 56 Leonard s 56 spratova i Flatironov One Madison s 50 spratova.

“Ne sviđa mi se čak ni riječ penthouse”, rekla je izvršna direktorica Douglas Elliman’s banke Georgia Kaporis, koja je nedavno uselila na 16. sprat 28-spratnog nebodera Upper East Sidea.

“Riječ je o sistemu vrijednosti. To je kao da kupim McLaren automobil. Divan je, zapanjiće sve oko vas, ali to je nešto što nikad ne bih kupila“, kaže Kaporis. “Osim toga, koliko god glupo zvučalo – potrebno je puno više vremena da bi liftom došli do penthausa”.

Promjene su osjetne i na tržištu. JDS Development nedavno je podigao cijene za stanove na sredini nebodera. U međuvremenu se penthausi po cijelom gradu bore s prodajom. Harry Macklowe morao je penthouse na 95 spratu na adresi 432 Park, podijeliti na dvije stambene jedinice da bi privukao kupce.

Zeckendorf Development napravio je isti štos nakon što nije uspio privući kupca za penthouseu od 130 miliona dolara na adresi 520 Park Avenue. Tripleks površine 1.150 kvadrata sada je dostupan u dvije odvojene jedinice: stan koji se prostire na jednom spratu za 40 miliona dolara i dupleks koji će se, kako očekuju, prodati za 80 do 100 miliona dolara.

Naravno, uvijek postoje i oni koji žele živjeti na posljednjem spratu. “Računarski milijarder” Michael Dell stanuje u penthouseu od 100,5 miliona dolara u zgradi One57, kupljenom 2014. A programer Stephen Ross kupio je penthouse na 35 Hudson Yarda – nakon što je prethodno imao stan na 80. spratu – na vrhu Time Warner Centra.

“Definitivno postoje ‘vladari svemira’ koji će uvijek kupovati na vrhu. Ali što se više udaljavate od tla, gubite sve više i više kupca”, rekao je posrednik Ian Slater iz Compassa.

Prisjetio se kako je klijentu pokazao penthouse Walker Towera za cijenu od oko 50 miliona dolara.

“Ima novaca i putuje svijetom, odsjedajući u hotelima s pet zvjezdica, gdje u uvijek daju sobu na vrhu zgrade. Pokazao sam mu penthouse i rekao je da će zbog pogleda stalno imati osjećaj da je na službenom putu. No, htio je biti više u kontaktu s tlom, tako da se osjećao kao da je kod kuće. Na vrhu se osjećate nekako usamljeno“, rekao je Slater.