Da li šef mora biti strog: Šta nauka kaže o skromnim menadžerima

Podijeli

Na pitanje – da li je bolje biti ‘dobar’ lider kako bi vas zaposleni voljeli ili strog kako bi dobili poštovanje i marljivog radnika – i danas je teško dati tačan odgovor.

Poslovni puls piše da tradicionalna paradigma i dalje za mnoge izgleda sigurnija: budite čvrsti i malo distancirani od svojih zaposlenih.

Ljudi koji rade za vas trebalo bi da vas poštuju i ne bi trebalo da budu toliko bliski s vama, kako ne bi zaboravili ko je glavni.

Ako biste bili rukovodilac kojem je stalo do zaposlenih, mogli biste izgledati preblago? Znači li to da ćete samim time imati i manje poštovanja od svojih zaposlenih? I da će vaši zaposleni raditi znatno manje?

Novi napreci u organizacionim istraživanjima pružili su iznenađujuće odgovore na postavljena pitanja.

Strogi menadžeri često misle da će pritisak koji stvaraju svojim zaposlenima poboljšati njihove performanse, no to je pogrešno.

Na žalost, jedino što se tada povećava je količina stresa na poslu – istraživanja su pokazala kako visok nivi stresa može stvoriti visoke troškove zaposlenima, ali i poslodavcima.

Istraživanja koja su sprovele brojne organizacije pokazuju kako su zdravstveni izdaci za zaposlene koji su izloženi višem nivou stresa 46 odsto veći nego kod sličnih organizacija kod kojih je stres manje zastupljen.

Isto tako, povećan nivo stresa na poslu zaposlene nerijetko podstiče na pronalazak novog posla, odbijanje unapređenja ili napuštanje posla.

Stoga, da li je bolje raditi za dobrog menadžera? Da li su njihovi zaposleni bolji te je li vidljiv napredak kod takvih menadžera?

Istraživanje Amy Cuddy i istraživača s Harvard Business Schoola pokazalo je kako su lideri koji stvaraju ugodno okruženje znatno efikasniji od onih koji imaju čvrst stav u svom vođstvu.

Zašto je to tako?

Jedan od razloga je povjerenje. Naime, zaposleni imaju više povjerenja u nekoga ko je prema njima ljubazan. Takođe, tim pristupom se povećava produktivnost, grupna i individualna. Ta mirna, pozitivna i motivišuća atmosfera smanjuje zastupljenost stresa na radnom mjestu i povećava zadovoljstvo zaposlenih.

Na temelju brojnih istraživanja došlo se do zaključka kako stvaranje rukovodstva koji obiluje međusobnom saradnjom i povjerenjem stvara srećniju organizacijsku kulturu u kojoj su zaposleni spremniji na međusobnu pomoć i pri tom postaju produktivniji na duge staze.

Prema tome vrlo je jasno da ćemo u budućnosti morati znatno više cijeniti ljubaznost na radnom mjestu kao važnu karakteristiku, zaključuje Poslovni puls.