Kako reći kolegi ili zaposlenom da mu je ideja loša a da mu ne slomite duh
Vaš kolega kaže da ima „briljantnu ideju“ vezano za projekat na kojem radi cijeli vaš tim i vi jedva čekate da je čujete. Međutim, shvatate da je to totalno pogrešno.
Ne želite da sputate entuzijazam i timski duh, ali s druge strane ne želite da trošite vrijeme na ideji za koju smatrate da neće pomoći.
„Tu imate dva cilja: pronaći najbolje rješenje za rad i održati dobre odnose s kolegom“, kaže za CNN Lindzi Polak, autorka knjige „The Remix: Kako voditi i razvijati multigeneracijsko radno okruženje“.
Trik je u tome da odbacite lošu ideju na lijep način, koji će vašeg kolegu zadržati u dobrom raspoloženju i poštovanju.
Ne odbijajte ideju odmah
Može ideja biti očajna, ali ne odbacujte je na prvu loptu.
„Kada vam kolega dođe s idejom za koju smatrate da je gubljenje vremena, primijenite istraživački pristup“, sugeriše Meri Mekintajer, trenerica za karijere i autorka „Tajne pobjeđivanja u politici kancelarije“. Taj pristup podrazumijeva isključivanje poriva da budete posve kritični i preporučuje da budete otvoreni i osjetljiviji na ideju.
„Nemojte odmah da nastupate sa presuđivanjem, bez obzira da li je ideja dobra, loša, primjenljiva ili ne“, dodala je ona.
Odvojite vrijeme da saslušate i pustite sagovornika da objasni svoj misaoni postupak i način zašto misli da je njegova ideja dobra.
Takođe imajte na umu da neki od najvećih uspjeha nijesu odmah izgledali tako.
Postavite prava pitanja kako se mane same pokazale
Postavljanje pitanja umjesto komentara i ocjena može dovesti do toga da kolega kroz svoje odgovore dođe do uvida da ideja koju predlaže nije baš tako dobra.
Pokušajte postaviti pitanja poput: Koje su realne koristi toga? Šta nam to konkretno donosi? Kako to misliš da realizujemo? Na koji način to doprinosi ostvarenju zadatih ciljeva?
„Izazovite ih na lijep način“, kaže Džodi Glikmen, autor knjige „”Great on the Job: What to Say, How to Say It. The Secrets of Getting Ahead.”
„Želite im postaviti pitanja koja će ih dovesti na vaše stajalište. Pokušavate im pokazati da ne postoji veza između njihovog predloga i onoga što radite te da ta ideja ne vodi ispunjenju zadatka“, dodao je on.
Postavljanjem ovakvih pitanja će i vama pomoći da otkrijete koji su to djelovi ideje koji zapravo mogu da se primijene.
Objasnite vaše sumnje
Ako vam nedostaju riječi, iskoristite snagu fraze „zanimljivo“, preporučuje Mekintajer.
U pitanju je neutralna riječ koja daje dozu skepticizma ali ne odbacuje samu ideju u startu.
Pomaže i da budete jasni kada izražavate zabrinutost, tako da se osoba neće osjećati uvrijeđeno.
„Recite da ideja ima zanimljiv pristup, ali da nijeste sigurni i zatim to detaljno objasnite“, kaže Mekintajer .
Ako pažljivo poslušate i pokažete poštovanje prema ideji, onda su veće šanse da i vaš odgovor bude prihvaćen na sličan način.
Takođe, ako ste u cajtnotu i nemate vremena da detaljno razrađujete ideju, možete primijeniti direktan pristup.
„Kažite otvoreno da mislite da to neće funkcionisati i tu stavite tačku“, predlaže Polak.
Zapitajte se da li je to zaista loša ideja
Ponekad nas vlastite predrasude mogu spriječiti da racionalno sagledamo nečiju ideju, pa je važno da odstupimo i osiguramo da u svojoj procjeni budemo fer.
„Samo uradite brzu provjeru samog sebe ili pitajte nekoga kome vjerujete“, preporučuje Polak.
Dobijanje trećeg mišljenja takođe može biti od pomoći. “Ako nijeste sigurni, predložite da u razgovor uključite još nekoga, ko će da nadoknadi nedostajući dio razumijevanja“, kaže Glikmen. „Ali budite sigurni da će taj neko pomoći, umjesto da unese dodatnu konfuziju“.
Kada ste glavni
Ako ste šef i zaposleni vam dođe sa ne baš sjajnom idejom, imate veća ovlaščenja da ga odbijete – ali vam nije u interesu da pravite okruženje u kojem se ljudi plaše da razmišljaju van kutije ili da vam pristupe s nekom idejom koja naizgled odudara od pravca u kojem ide firma.
„Vaš zadatak kao nadređenog jeste da ohrabrite kreativno i korisno razmišljanje“, smatra Mekintajer. „Ako je vaš odgovor stalno takav da govori o tome šta je pogrešno ili loše, sve i da je istina, steći ćete reputaciju osobe koja je zatvorena za nove ideje. A to sigurno ne želite“.
Postavljanje jasnih ciljeva pomaže i vašim radnicima da ostanu na tom putu i biće lakša komunikacija kada se loša ideja pojavi na putu.
Umjesto da kažete da je ideja loša, Polak predlaže da se kaže nešto poput ovoga: Na koji će to način pomoći ispunjenju naših ciljeva i kriterijuma.
„Cilj postaje sporedan. Ne kritikujete samu ideju, samo postavljate pitanje da li je to put do ispunjenja naših ciljeva“, dodao je on.
Na kraju krajeva, vi odgovorate za posao koji uradi vaš tim i morate ukloniti loše ideje s puta.
„Recite: Cijenim vrijeme potrošeno na ovo, jako je interesantno, ali nijesam siguran da je to od koristi u ovom trenutku“, sugeriše Mekintajer.
Investitor.me