Čitanje mailova nakon radnog vremena dobro je za vašu karijeru

Zabrana zaposlenima da pristupaju poslovnim mailovima van radnog vremena može da nanese više štete nego koristi, pokazala je studija.

Istraživači sa Univerziteta u Saseksu, kako javlja BBC, otkrili su da bi zabrana mogla da pomogne zaposlenima da se isključe, ali bi takođe mogla da spriječi ljude da ostvare ciljeve u radu i da izazove stres.

Kompanije inače sve više zabranjuju upotrebu mailova kako bi zaštitili zaposlene. Francuska je kako bi regulisala to pitanje čak usvojila i zakone.

Prema istraživanju, stroga politika korišćenja mailova može biti štetna za zaposlene koji imaju “visok nivo anksioznosti i neurotičnosti”.

To je, kako prenosi eKapija, zbog toga što se takvi zaposleni moraju osjećati slobodnim da odgovore na “sve veću gomilu mailova” ili bi se na kraju mogli osjećati još više opterećenim i pod stresom, kažu istraživači.

Doktor Ema Rasel, viši predavač iz menadžmenta na Poslovnoj školi Univerziteta u Saseksu, rekla je da uprkos najboljim namjerama politike koja ograničava upotrebu eletronske pošte, treba izbegavati njenu jednaku primjenu prema svima.

Zabranom pristupa vjerovatno neće biti oduševljeni zaposleni koji daju prednost učinku u radu i koji bi prije ostali da rade prekovremeno kako bi završili svoje zadatke.

Ljudi treba da se odnose prema elektronskoj pošti na način koji odgovara njihovoj ličnosti i njihovim prioritetima, a sve u cilju toga da se osjećaju da se adekvatno nose sa svojim opterećenjem.

Neke kompanije su ograničile upotrebu mejlova, a među njima je i njemački proizvođač automobila Volkswagen, koji je konfigurisao svoje servere tako da se mailovi mogu slati na telefone zaposlenih pola sata prije početka radnog dana, kao i pola sata nakon završetka, dok je slanje mailova zabranjeno tokom vikenda.

Prošle godine, šefovi kompanije Lidl u Belgiji zabranili su sav unutrašnji saobraćaj mailova između 18:00 i 07:00 ujutru kako bi pomogli osoblju da uživa u slobodnom vremenu.

Sada vlade razmišljaju kako da prošire primjenu ovu politiku.

Zakon usvojen u Francuskoj 2017. godine zahtijeva od kompanija koje imaju više od 50 zaposlenih da definišu sate tokom kojih osoblje ne bi trebalo da šalje ili odgovara na mailove, mada neki sumnjaju da će svi poštovati pravila.

Ranije ove godine, u Njujorku se raspravljalo o predlogu da taj grad bude prvi u SAD-u koji bi zaposlenima odobrio da se “isključe” nakon posla.

Tada je Rafael L’Espinal Džunior, koji je predložio tu ideju, rekao: – Tehnologija je zaista zamaglila granice između našeg radnog i slobodnog vremena.

Međutim, šef Centra za javnu politiku Ben Vilmot rekao je za BBC News: – Zabranjivanje upotrebe elektronske pošte kod nekih ljudi može da izazove veći stres jer bi željeli da rade fleksibilno.

“Poslodavci moraju da pruže jasne smjernice o radu na daljinu, uključujući upotrebu mailova i drugih oblika digitalne komunikacije, kako bi se uz pomoć njih utvrdilo da li time što pristupaju mejlovima van radnog vremena zaposleni to rade jer im to odgovara“.

Powered by TvojTim

Pronađi tim - TvojTim.me

Pogledaj sve oglase