Kako je Njemačka za dlaku izbjegla recesiju: Izvoz u SAD i Francusku zaustavio pad

Podijeli

Snažan izvoz, državna i lična potrošnja pomogli su njemačkoj ekonomiji da izbjegne recesiju u trećem kvartalu, objavio je u petak statistički ured, potvrdivši preliminarne procjene.

Najveća evropska ekonomija porasla je u trećem kvartalu neznatnih 0,1 odsto, što je ipak bilo dovoljno da se ne nastavi pad iz prethodnog tromjesečja a što bi značilo i zvaničnu recesiju (ekonomski pad u dva uzastopna kvartala). Njemačka se u sličnoj situaciji našla i krajem prošle godine.

Izvoz je u periodu od jula do septembra porastao jedan odsto, s neto doprinosom trgovinske razmjene u ukupnoj stopi rasta od pola postotnog boda.

Podaci koje je njemački statistički zavod Destatis sastavio za Reuters pokazuju da je ekonomiji pomogao snažan rast izvoza u SAD, podstaknut slabijim eurom i preusmjeravanjem trgovinskih tokova zbog američko-kineskog trgovinskog rata.

Njemački izvoz u SAD porastao je u trećem tromjesečju 7,6 odsto na godišnjem nivou, nakon 5,3-postotnog rasta u prethodnom kvartalu, odražavajući kontinuirano snažno potražnju za njemačkom robom uprkos protekcionističkoj politici američkog predsjednika Donalda Trampa.

Iznenađuje i snažan rast izvoza u Francusku, za 3,1 odsto na godišnjem nivou, nakon stagnacije u drugom tromjesečju. Reuters tumači takav rast dobrim rezultatima francuske ekonomije zahvaljujući strukturnim reformama i fiskalnim poticajima koje je uvela vlada predsjednika Emanuela Makrona, prenosi Hina.

Njemačka je u Francusku u trećem tromjesečju, prema podacima koje je za Reuters pripremio Destatis, najviše izvozila mašine, automobile i avione, a u SAD mašine i farmaceutske proizvode.

Snažna potražnja za njemačkom robom u SAD-u i Francuskoj ublažila je negativne posljedice posustajanja izvoza u Kinu, koji je gotovo tri decenije bio postojan izvor rasta za njemačku industriju.

Njemački izvoz u Kinu u trećem tromjesečju je gotovo stagnirao na godišnjem nivou, nakon 1,8-postotnog rasta u razdoblju od aprila do juna, te 6,3-postotnog na početku godine.

Podaci su pokazali da je privatna potrošnja porasla za 0,4 odsto, a državna potrošnja za 0,8 odsto, što je doprinijelo rastom od 0,2 postotna boda.

Podršku njemačkoj ekonomiji pružile su u trećem tromjesečju i lična i državna potrošnja koje su porasle 0,4 odnosno 0,8 odsto, s udjelom u ukupnoj stopi rasta od po 0,2 postotna boda.

Pad je zabilježen u stavci bruto ulaganja u fiksnu imovinu i opremu, signalizirajući kontinuirani pesimizam kompanija u pogledu predstojećeg perioda.