Svjetske berze oštro pale, splasnula nada u brzi oporavak ekonomije
Na svjetskim su berzama cijene dionica prošle sedmice zabilježile najveći nedjeljni pad od polovine marta jer su nakon novih ekonomskih procjena američkog Feda splasnule nade u brzi oporavak najveće svjetske ekonomije od korona krize.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice potonuo 5,6 posto, na 25.605 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 4,8 posto, na 3041 bod, a Nasdaq indeks 2,3 posto, na 9588 bodova.
Na samom početku nedjelje činilo se da će svjetske berze nastaviti uzlaznim trendom. Cijene su dionica rasle, pri čemu je Nasdaq indeks nadoknadio sve gubitke od izbijanja korona krize i dosegnuo najviši nivo u istoriji.
No, polovinom sedmice ulagače su zabrinule vijesti o rastu broja novozaraženih od koronavirusa u pojedinim saveznim državama SAD-a koje su nedavno ukinule restriktivne zdravstvene mjere, piše Portal Analitika.
Cijene dionica na Wall Streetu potonule više od 5 posto
Uz to, zdravstveni stručnjaci upozorili su da bi broj umrlih od koronavirusa u SAD-u mogao dosegnuti 200.000 do septembra, prije nego što se broj novozaraženih stavi pod kontrolu.
Zbog toga su splasnule nade u brzi oporavak ekonomije od koronakrize, pa su u četvrtak cijene dionica na Wall Streetu potonule više od 5 posto, što je bio njihov najveći dnevni pad od marta.
“Realnost je da će ekonomski rizici potrajati duže nego što se na tržištu procjenjivalo. Posljednjih nedjelja tržište je možda prebrzo poraslo“, kaže Dan Deming, direktor u firmi KKM Financial.
Zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama, S&P 500 indeks porastao je više od 35 posto od 23. marta, pa se početkom prošle sedmice primaknuo rekordnom nivou, dosegnutom 19. februara, na samo 6 posto.
S obzirom na neka makroekonomska izvještaje, ulagači su se nadali brzom oporavku ekonomije od korona krize i izlasku iz recesije, no razočarale su ih procjene i poruke američke centralne banke (FED).
Američka ekonomija mogla bi pasti 6,5 posto, a iduće porasti 5 posto
FED je, naime, u srijedu, nakon dvodnevne sjednice, objavio da bi u ovoj godini američka ekonomija mogla pasti 6,5 posto, a iduće porasti 5 posto.
Poručio je, takođe, da će ključne kamatne stope ostati niske sve do 2022. godine jer, kako je rekao predsjednik FED-a Jerome Powell, predstoji dugi put oporavka.
„FED-ova poruka da će zadržati kamatne stope stabilne do 2022. navela je ulagače na zaključak da je FED više zabrinut za tempo oporavka ekonomije nego prije“, kaže Joseph Sroka, direktor u firmi NovaPoint.
I na evropskim su berzama cijene dionica prošloe sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 5,85 posto, na 6.105 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 7 posto, na 11.949 bodova, a pariški CAC 6,9 posto, na 4.839 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 2,4 posto, na 22.305 bodova.