Lagard: “Podaci ukazuju na snažan oporavak”
Predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard nagovestila je danas snažan ekonomski oporavak zone eura u trećem kvartalu.
Ona je najavila da će Centralna banka pomno pratiti uticaj aprecijacije eura na srednjoročne izglede kretanja inflacije.
“Podaci koje smo dobili od našeg poslednjeg sastanka o monetarnoj politici u julu, ukazuju na snažan oporavak aktivnosti uglavnom u skladu sa našim ranijim očekivanjima”, rekla je Lagardova na konferenciji za novinare nakon sjednice ECB.
U tom kontekstu, ECB je blago poboljšala procjenu rasta za 2020. godinu, i sada očekuje pad bruto domaćeg proizvoda za 8,0 posto u odnosu na junsku prognozu o padu od 8,7 procenata. Za 2021. projektuje rast BDP-a od 5,0 posto, i za godinu kasnije od 3,2 procenta, prenosi B92.
Lagardova je navela da se domaća tražnja u eurozona znatno oporavila sa minimalnih nivoa zabilježenih u prethodnim mjesecima, ali je upozorila da “povećana neizvjesnost po pitanju ekonomskih izgleda i dalje vrši pritisak na privatnu potrošnju i poslovne investicije”.
Prema njenim riječima, oporavak još okružuju značajne neizvjesnosti, koje se u velikoj mjeri odnose na budući razvoj pandemije i uspješnost u sprovođenju mjera za njeno stavljanje pod kontrolu.
Šefica ECB je takođe navela da inflaciju u zoni eura “guše” niske cijene energije i slabi pritisci na povećanje cijena u uslovima ublažene tražnje i značajnog zastoja na tržištu rada.
Lagardova je naglasila da je ECB danas takođe razmatrala aktulenu apresijaciju eura i poručila da će “pažljivo pratiti” kretanje kursa u budućnosti.
Euro je tokom njenog obraćanja na konferenciji za novinare dostigao jednonedeljni maksimum od 1,1902 dolara.
“Upravni savjet je razgovarao o aprecijaciji eura, ali kao što znate mi ne ciljamo kurs”, rekla je Lagardova dodajući da je mandat ECB da osigura stabilnost cijena, ali da bi velike promjene kursa mogle da utiču na inflaciju.
“Jasno je da u slučaju da apresijacija eura vrši negativan pritisak na cijene, moramo pažljivo da pratimo tu situaciju, a o tome je opširno raspravljano u Upravnom savjetu”, rekla je ona, i napomenula da rizik od potpune deflacije nije uključen u postojeće prognoze ECB.
Lagardova je poručila da će ECB vjerovatno u potpunosti iskoristiti podsticajna sredstva iz tzv. Pandmijskog paketa hitnih kupovina (PEPP), težak 1,35 biliona dolara, kako bi obezbjedila dovoljnu likvidnost i pomogla regionu da se izvuče iz recesije.