Sve više Amerikanaca odlazi u prijevremenu penziju

Podijeli

Za starije radnike u SAD koji su ove godine ostali bez posla, stanje na tržištu rada otežava ponovno zapošljavanje, što mnoge Amerikance prisiljava na prijevremenu penziju.

Pandemija je tokom proljeća u SAD ugasila više od 22 miliona radnih mjesta, ali ih je oporavljeno više od polovine u sljedećim mjesecima. No, baš kao i ekonomski oporavak, povratak na tržište rada bio je neravnomjeran.

“Učestvovanje mladih radnika u radnoj snazi ​​gotovo se u potpunosti oporavilo – vjerovatno zbog nižeg zdravstvenog rizika, dok se udio starijih radnika i žena sporije oporavljao”, napisao je Joseph Briggs, ekonomista u Goldman Sachs (GS), u bilješci klijentima početkom ovog mjeseca.

Prema Zavodu za statistiku rada, u novembru je stopa učešća radne snage iznosila 61,5%. To je 1,9 postotnih bodova ispod stope u februaru, prije nego što se ekonomski rast zaustavio.

Briggs procjenjuje da je u oktobru bilo oko 830 000 “viška penzionera”, što predstavlja otprilike četvrtinu razlike između radne snage prije pandemije i trenutne radne snage.

Povratak na posao zastrašujuća je perspektiva zbog zdravstvenih rizika za radnike starije dobi. Poslodavci se takođe ustručavaju da zaposle starije radnike koji bi mogli biti osjetljiviji na zarazu virusom, kažu sagovornici CNN-a.

Jednom kad se radnici povuku, nije velika vjerovatnoća da će se vratiti na posao. Ti bi “prisilni penzioneri” spadali u kategoriju trajnog gubitka posla, što ekonomiste brine od početka pandemije.

Trajna nezaposlenost otežava ekonomski rast, posebno u privredi usmjerenom na potrošačku potrošnju poput Sjedinjenih Država.

Posljednja istraživanja pokazuju da se ove godine više radnika prijavilo za prijevremene beneficije socijalnog osiguranja zbog pandemije, navodi Briggs.

Vremenom bi trend ranog penzionisanja trebalo da se povuče, rekao je Briggs, ali to je slaba utjeha za one koji su zbog pandemije prisiljeni da napuste karijeru prije roka.

CNN/Investitor.me