Ko će upravljati ulcinjskom solanom znaćemo početkom septembra
Sve pojedinosti u vezi daljeg upravljanja biodiverzitetom Ulcinjske solane biće dogovorene na sastanku sa resornim ministarstvom zakazanom za 1. septembar – rečeno je Pobjedi iz Nacionalnih parkova (NPCG) koji će nastaviti da brinu o solani dok se ne odredi drugi upravljač.
Ovom preduzeću upravljanje solanom povjerila je Vlada u avgustu 2015. godine kada je i zaključen ugovor o zakupu sa stečajnom upravom koji se godišnje produžavao aneksima. Posljednjim aneksom zakup je trajao do 24. avgusta, ali je nedavno upravni odbor NPCG odlučio da ga ne produži.
“Imajući u vidu odluku o organizovanju NPCG kojom je definisano da ovo preduzeće upravlja nacionalnim parkovima, kao i statut kojim su definisane upravljačke aktivnosti i djelatnosti koje se sprovode na prostoru nacionalnih parkova, NPCG nema nadležnost za upravljanje drugim zaštićenim područjima. Pravni osnov za aktivnosti koje NPCG sprovodi na prostoru Ulcinjske solane definisan je ugovorom o zakupu i aneksima. Imajući u vidu da je taj prostor proglašen za park prirode, te da upravljanje iziskuje značajna materijalna sredstva, NPCG je odlučilo da ne vrši dalji zakup solane”, kazali su za Pobjedu.
Visoki troškovi
Navode da su šest godina štitili biodiverzitet ovog područja u koordinaciji sa resornim ministarstvom, Opštinom Ulcinj i institucijama i organizacijama koje se bave očuvanjem prirodnih vrijednosti. Tvrde da su izdvojili značajna sredstva za održavanje i popravku pumpi, bentova i nasipa, izgradnju i održavanje infrastrukture, kao i za zarade, gorivo, struju i ostale troškove. Prošle godine je, kako navode, samo za obezbjeđenje prostora plaćeno 63,9 hiljada eura, a za šest godina stečajnoj upravi je za zakup plaćeno 193,8 hiljada eura.
Svake godine su, kako navode, pripremali programe upravljanja za zaštitu i monitoring biodiverziteta kako bi unaprijedili prirodne i stvorene vrijednosti prostora i omogućili dodatnu valorizaciju.
“NPCG je angažovalo osam lica na pumpnim postrojenjima u cilju upravljanja vodama, dok je jedan zaposleni angažovan na koordinaciji aktivnosti održavanja opreme i usmjeravanja rada vodara i pumpaša. U sklopu ovog segmenta, vrše se redovni poslovi održavanja i sanacije sistema nasipa na solani. Stručna lica angažovana su i na zaštiti i monitoringu flore i faune”, navode iz NPCG.
Tokom upravljanja solanom, napravili su baze registrovanih biljnih vrsta i sisara i protokol monitoringa ornitofaune, a pratili su proljećne migracije ptica i utvrđivali zimski cenzus vodenih ptica. Sprovodili su i monitoring flamingosa i populacije ptičijih vrsta tokom jeseni, a ove godine su startovali i sa monitoringom i utvrđivanjem dnevnih leptira na ovom prostoru.
Iz Ministarstva ekologije je Pobjedi nezvanično potvrđeno da je izabran ekspert iz Njemačke koji će raditi studiju održivosti solane. Da su pregovori sa Vladom bili u toku, kazali su nam ranije iz njemačke ambasade, ali nijesu imali informaciju o tome da postoje drugi projekti ili investicije iz ove zemlje.