ulcinjska solana

Ulcinj preuzima Solanu

Podijeli

Opština Ulcinj će najkasnije do septembra sljedeće godine preuzeti upravljanje Solanom, jednim od najznačajnih prirodnih resursa koji se prostire na 15 miliona kvadrata.

Solanom, kako pišu Vijesti, upravljaju Nacionalni parkovi, koji bi u avgustu trebalo da obnove godišnji ugovor.

Šefica Radne grupe za izradu predloga odluke o proglašenju ulcinjske Solane parkom prirode Hatidža Đoni kazala je i da se on sada nalazi na dnevnom redu Skupštine Opštine i da cijela Evropska unija očekuje da on bude usvojen.

“Nemamo izbora, jer je zakon jasan – onaj ko nešto proglasi parkom prirode preuzima obavezu da ga štiti i čuva”, kazala je “Vijestima” Đoni, navodeći da su se tome posvetili uprkos ozbiljnim finansijskim problemima.

Evropska komisija je prošle nedjelje konstatovala da prošle godine nije bilo opipljivog napretka na postizanju zaštite tog područja.

Briselski zvaničnici zatražili su odlučnu i hitnu akciju po tom pitanju, naglašavajući da odgovornost sada leži na Opštini da preduzme neophodne mjere kako bi se to područje proglasilo za zaštićenu oblast.

Odgovornost Opštine se, na primjer, u prošlogodišnjem izvještaju nije pominjala. Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) izvještaj EK ne doživljavaju kao kritiku već isključivo kao konstataciju činjeničnog stanja – da je zaštita izostala.

Komentarišući nalaz, Đoni, koja je ujedno i potpredsjednica Opštine, kazala je da je maksimalno štitila interes grada „ali i da se više nije moglo“.

“Javnost mora da zna da mi ne preuzimamo obavezu da čuvamo resurse poput recimo Durmitora, nekih rijeka ili jezera. U pitanju je vještački ekosistem na 15 miliona kvadrata, koji je uz to u izuzetno lošem stanju. Ako znamo da je Vlada samo za fizičku zaštitu i nabavku i montažu jedne pumpe potrošila preko milion eura, koliko će Opštinu koštati implementacija takve sofisticirane odluke”, pitala je ona, naglasivši da svi znaju da je realizacija opštinskog budžeta u zadnjih nekoliko godina svega nekoliko miliona eura. Navela je da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) prije nekoliko dana dalo saglasnost na predlog odluke i da nakon usvajanja u Skupštini, Opština mora osnovati javno preduzeće koje će se baviti zaštitom Solane.

“Uprkos finansijskim problemima, moguće suočeni i sa deficitom stručnih kapaciteta, vjerujem da će to biti uspješna priča. Vjerujem i da će Vlada pomoći da krenemo sa mrtve tačke, a nadamo se i međunarodnim donacijama”, kazala je Đoni.

“Postupak zaštite Solane počeo je prije nekoliko godina nakon što su ambasadori pojedinih zemalja članica EU u Podgorici upozorili na važnost opstanka lokaliteta prepoznatog kao staništa rijetkih ptica i po proizvodnji soli. Brisel je tada otvoreno poručio zvaničnoj Podgorici da Poglavlje 27, koje se tiče zaštite životne sredine, neće biti zatvoreno dok se to pitanje ne riješi po evropskim standradima i konvencijama.