5G, AI i IoT nepovratno će promijeniti bankarstvo

Podijeli

Na samitu finansijske industrije „Empowering FinTech with Cloud Transformation“, kojeg je u Beču organizovao Huawei i IDG, raspravljalo se o post-pandemijskim trendovima, razvoju i izazovima u finansijskoj tehnologiji (FinTech), ali i Huaweijevim inovacijama koje ubrzavaju digitalnu transformaciju ove industrije koja se nalazi na prekretnici.

Na samitu je, kako prenosi SEEBiz, zaključeno da su potrebne tehnološke inovacije poput 5G tehnologije, vještačke inteligencije (AI) i Interneta stvari (IoT), kako bi se svladali brojni izazovi u svijetu modernog finansijskog poslovanja, posebno u post-pandemiji, a svoja je rješenja ponudio i Huawei koji sarađuje sa 47 od 100 najvećih svjetskih banaka.

Moderno finansijsko poslovanje bilježi porast beskontaktnih plaćanja od preko 40%, a integracija tehnologija kao što su 5G, AI, cloud i IoT, s finansijskim uslugama, dodatno će podstaći razvoj industrije. Huawei do 2025. predviđa preko 100 milijardi povezanih uređaja što otvara vrata novim načinima poslovanja, ali istovremeno naglašava potrebu za bržom digitalizacijom čitave industrije kako bi pružila najbolje korisničko iskustvo.

„Najbolji put prema naprijed za finansijske institucije je da u potpunosti prihvate okruženje u cloudu, izgrade optimalnu infrastrukturu kroz tehnološke inovacije, ubrzaju digitalnu i inteligentnu konvergenciju i izgrade agilnu digitalnu platformu. Pored toga, moraju ubrzati prenos povjerljivih podataka na siguran i jednostavan način”, rekao je Ronald Wright Raffensperger, glavni direktor za digitalnu transformaciju Huawei Technologies.

Prije deset godina Huawei je službeno pokrenuo svoje poslovanje u FinTech industriji, a do danas je sarađivao s više od 2.000 finansijskih korisnika u više od 60 zemalja i regiona. Huawei i njegovi partneri kontinuirano svojim korisnicima pružaju konkurentna finansijska ICT rješenja i pomažu institucijama u rješavanju bezbrojnih izazova u svim fazama digitalne transformacije.

„Očekivanja potrošača su velika, a postoji i potreba za brzim i personalizovanim finansijskim uslugama. Kako IoT i trend prema elektroničkim transakcijama napreduju u bankarskom sektoru, ključne tehnologije koje se bave sigurnošću, poput pouzdanih sistema identiteta, biće presudne. Iako gotovina u ovom trenutku neće izaći iz upotrebe, digitalne valute centralne banke mogle bi se uvesti kao prikladna paralelna alternativa”, rekla je dr Barbara Kolm, direktorka Austrijskog ekonomskog centra i potpredsjednica Opšteg vijeća Oesterreichische Nationalbank.

Samitu u Beču prisustvovalo je više od 150 učesnika i 250 online posjetilaca iz vodećih finansijskih institucija i preduzeća u SIE i Nordijskoj regiji, uključujući Raiffeisen Bank International AG, Erste Group AG, OTP Bank, Orange Business, T-Systems, Atos i analitičara institucije IDC te brojni drugi predstavnici javnog i privatnog sektora.