Raspisan tender: EPCG gradi prvo gasno postrojenje u CG

Podijeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira izgradnju prvih energetskih postrojenja na gas u Crnoj Gori, pa je kompanija raspisala javni poziv za izradu Studije sa razradom tehničkih rješenja i prethodne studije izvodljivosti za gasne elektrane.

Za ovaj posao opredijeljeno je 423.500 eura sa uračunatim PDV-om.

“U skladu sa otpočetim investicionim ciklusom sa ciljem sprovođenja energetske tranzicije, EPCG ima namjeru da sprovede razvoj i implementaciju prvih energetskih postrojenja na gas u Crnoj Gori u saradnji sa uglednim konsultantima specijalizovanim za ovakvu vrstu postrojenja, sa fokusom na gasne turbine i obnovljive izvore energije. U tu svrhu, pozivaju se konsultanti da dostave ponudе za izradu Studije sa razradom tehničkih rešenja i prethodne studije izvodljivosti”, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Kako je objašnjeno, studija izdvoljivosti odnosi se na potencijalne gasne elektrane na tri lokacije, i to hibridnu elektranu baziranu na gasnoj turbini snage min 50 MWe u blizini luke Bar sa potencijalnim obnovljivim izvorima, kombinovanu elektranu na gas snage min 150 MWe u sklopu KAP-a u kombinaciji sa potencijalnim obnovljivim izvorima i elektranu na gas snage do 200 MWe u Pljevljima.

“Predloženi koncepti elektrana za cilj imaju da se omogući dugoročno korišćenje lokalnih resursa u periodu od minimum 25 godina i u potpunoj saglasnosti s klimatskim pravilima i propisima EU. Imajući to u vidu, tokom izrade Studije sa razradom tehničkih rješenja i prethodne studije izvodljivosti izvršiće se analiza cijelog životnog ciklusa za razmatrana tehnička rješenja uključujući i strategiju za fazno uvođenje i konverziju elektrana od od rada sa čistim prirodnim gasom do integracije sa obnovljivim izvorima energije i potencijalne konverzije rada elektrane u tzv. rad sa sa neutralnim CO2”, objasnili su iz EPCG.

Kako je navedeno, na osnovu Studije sa razradom tehničkih rješenja na nivou konceptualnih rješenja, biće izrađena prethodna studija tehno-ekonomske izvodljivosti za cijeli životni ciklus postrojenja koja su bila predmet analize Studije.

“Rezultati Studije treba da služe kao osnova za odlučivanje o narednim koracima u cilju implementacije elektrana na prirodni gas, kao i za izradu odgovarajuće prostorno-planske dokumentacije i odgovarajuće tehničke dokumentacije, a u svemu u skladu sa važećom Zakonskom regulativom u Crnoj Gori”, stoji u dokumentaciji.

Izrada Studije zahtijeva veoma detaljno sagledavanje i proučavanje svih elemenata koji imaju uticaj ili mogu uticati na odabir optimalnog tehničkog rješenja.

“Budući konsultant u obavezi je da se upozna sa područjem i sprovede preliminarna istraživanja u vezi sa potencijalnim opcijama priključenja na EESCG, načinom snabdijevanja prirodnim gasom do predviđenih lokacija i drugim lokalnim parametrima važnim za razradu tehničkih rješenja koncepta. Rok za realizaciju usluga je šest mjeseci od dana održavanja inicijalnog sastanka naručioca i odabranog konsultanta”, navodi se između ostalog u dokumentaciji.

Rok za dostavljanje ponuda je 16. februar 2022. godine do 10 sati. Istog dana održaće se i njihovo otvaranje.