Zašto bi Maskov pokušaj preuzimanja Twittera mogao propasti
Iako Ilon Mask pokušava s planom od 43 milijarde dolara da preuzme Twitter, nakon što je nedavno postao najveći pojedinačni dioničar i uprkos tome što je najbogatiji čovjek na svijetu, njegov bi potez mogao lako propasti.
Mask je postao najveći dioničar Twittera nakon što je kupio 9,2 odsto udjela u kompaniji, a kasnije je dao gotovinsku ponudu za kupovinu cijele kompanije za 54,20 dolara po dionici.
No, kako piše australijski News.com, postoji niz prepreka s kojima se Mask suočava u svojoj neprijateljskoj ponudi za kupovinu Twittera, uključujući ogromnu finansijsku glavobolju, ne nudi dovoljno novca a suočava se i sa gomilom nezadovoljnih zaposlenih.
Veliki problem za Maska je što je veći dio njegovog bogatstva od skoro 300 milijardi dolara vezan za imovinu, što znači da milijarder možda nema ni gotovinu za preuzimanje Twittera.
Kontroverzni preduzetnik uglavnom ima bogatstvo u hartijama od vrijednosti. Većina njegovih milijardi sastoji se od dionica u SpaceX-u i njegovom proizvođaču električnih automobila, Tesla.
Prema Bloombergovoj analizi, njegova ponuda za kupovinu Twittera predstavlja otprilike jednu šestinu cjelokupnog bogatstva, a posjeduje oko 3 milijarde dolara u gotovini – 40 milijardi manje od predložene cijene.
Međutim, novac bi mogao nadoknaditi rizičnim potezom, kao što je prodaja 36,5 miliona Teslinih dionica ili više od petine udjela. Bloomberg ocjenjuje da bi takav potez mogao docesti i do naglog pada vrijednosti akcija.
Druga bi opcija mogla biti korišćenje dionica Tesle kao kolateral za podizanje zajma od banaka.
Menadžer istraživanja TMT-a u Mirabaud Equity Research, Nil Kampling za Bloomberg kaže da bi Maskova operacija preuzimanja Twittera u sadašnjim okolnostima bila rizična.
“U pitanju je neprijateljsko preuzimanje. Mask bi morao da proda pristojan dio Teslinih dionica kako bi ga financirao ili da podigne ogroman kredit”, dodao je Kampling
Nije samo novac veliki problem za 50-godišnjaka.
Twitter se u petak brzo ogradio od Maskove ponude vrijedne 43 milijarde dolara, najavljujući plan “otrovne pilule” koji bi milijarderu otežao dobijanje kontrolnog udjela. Čitaj više
Iz Twittera su poručili da je njegov odbor jednoglasno usvojio takozvani plan o pravima dioničara koji će biti aktiviran ako investitor kupi više od 15 odsto dionica bez saglasnosti uprave kompanije.