Protesti protiv banaka, odbijanje plaćanja kredita, dugovi. Šta se to događa u Kini?
Dok se na Zapadu mediji primarno bave ratom u Ukrajini, inflacijom, nedostatkom energenata i mogućom recesijom, Kina se suočava s nekretninsko-finansijskom krizom koja bi ako se proširi mogla imati dalekosežan negativni uticaj na cijeli svijet, piše Index.hr.
Još od septembra prošle godine je jasno da se na nekretninskom tržištu u Kini pojavljuju zabrinjavajući trendovi. Do sada ih Kina još nije riješila, naprotiv, samo su se proširili cijelim nekretninskim sektorom. Zbog toga što su nekretnine glavni oblik investicije većine građana u Kini, i do 30 odsto BDP-a Kine zavisi direktno ili indirektno od nekretnina, problemi su se proširili na finansijski sektor.
Velike nekretninske kompanije u Kini – Evergrande, Sunac, Kaisa, Fantasia i Shimao – imaju velikih problema s likvidnošću i ne uspijevaju da plaćaju svoje dugove. Ubrzo su se problemi proširili na bankarski sektor, a od aprila ove godine su četiri ruralne banke u regiji Henan zaustavile sve isplate, zamrzavajući milione dolara štediša.
To ne bi bilo zabrinjavajuće, jer su se slične stvari događale i ranijih godina u Kini, ali ako se tome pribroje problemi u nekretninskom sektoru i masovno odbijanje stanovništva da plaća rate hipotekarnih kredita, situacija je dovoljno ozbiljna da se uključila i središnja vlast.
Protesti protiv banaka nasilno ugušeni
To je dovelo do protesta koje je lokalna policija nasilno ugušila. Na demonstracijama je učestvovalo hiljad građana koji su ostali bez ušteđevine, a na snimkama se vidi da su ih bezbjednosne snage fizički udaljile s protesta ispred zgrade podružnice Narodne banke Kine u gradu Zhengzhou, glavnom gradu regije Henan.
Održano je nekoliko manjih protesta u zadnjih par mjeseci, ali bez uspjeha. Isprva su se banke koje su zaustavile sve isplate svojim klijentima; Yuzhou Xinminsheng Village Bank, Shangcai Huimin County Bank, Zhecheng Huanghuai Community Bank i New Oriental Country Bank of Kaifeng opravdavale tehničkim problemima, ali se ispostavilo da se radi o složenoj prevari koja je uključivala privatnu finansijsku grupu koja je lažirala podatke dogovarajući se s bankovnim osobljem i nezakonito izvlačeći sredstva.
Kineski bankarski regulator je optužio jednog od glavnih dioničara četiri banke za nezakonito privlačenje novca od štediša.
“Henan New Fortune Group, dioničar četiri seoske banke, nezakonito je apsorbovao sredstva građana putem unutrašnjih i spoljnih tajnih dogovora, korišćenjem platformi trećih strana i posrednika u fondovima”, izjavila je Kineska regulatorna komisija za bankarstvo i osiguranje državnog novinskoj agenciji Xinhua News Agency u maju.
Osim četiri banke u regiji Henan, isplate je blokirala i jedna banka u susjednoj pokrajini Anhui. Očekivalo se da će lokalne vlasti u obje pokrajine umjesto banaka isplatiti štednju malim štedišama, maksimalno pola miliona juana (75.000 dolara), ali svi koji su držali više novca će ostati bez svega iznad toga maksimuma, a moguće i da neće dobiti ništa ako regulator utvrdi nepravilnosti.
Prema posljednjim informacijama, ipak će biti isplaćeni samo oni sa štednjom do 100.000 juana (14.787 dolara), prenosi Reuters, pozivajući se na zajedničku izjavu ogranka Kineske regulatorne komisije za bankarstvo i osiguranje (CBIRC) i pokrajinskih finansijskih kancelarija.
Problemi u nekretninskom sektoru, ne vraćaju se dugovi
Agencija za kreditni rejting Fitch je još 7. septembra 2021. smanjila kreditni rejting Evergrande Group, kineskoj nekretninskoj megakompaniji, s CCC+ na CC, signaliziravši da kompanija vjerovatno neće moći u cjelosti podmiriti svoje finansijske obaveze. Stalno ga je smanjivao, da bi ga od juna ove godine prestao objavljivati.
U tom trenutku su ukupni dugovi Evergrande iznosili 88.8 milijardi dolara. Iz Fitcha su upozoravali da bi mnogi sektori mogli biti izloženi povećanom kreditnom riziku, iako bi ukupni uticaj na bankarski sektor trebalo da bude moguće držati pod kontrolom.
Toliko je situacija bila ozbiljna da je supruga prvog čovjeka Evergrande Group, Ding Youmei, uplatila tri miliona dolara s vlastitog računa da bi podmirila dio duga kompanije prema investitorima. Ipak, to je bio više simbolični gest.
Dio plana za izlazak kompanije iz krize je bila planirana prodaja podružnice konkurentskoj kompaniji, drugom nekretninskom divu, Hopson Development Holdings, za 2.6 milijardi dolara. No do dogovora nije došlo.
Dug Evergrandea narastao na 300 milijardi dolara
Ipak je u posljednji trenutak prije formalnog bankrota prikupljeno 145 miliona dolara za plaćanje duga po obveznici. Da bi se to ostvarilo, Evergrande je prodao svoj udio u medijskoj kompaniji HengTen Networks. Sedmicu prije toga je prodao i kompaniju Protean iz Ujedinjenog Kraljevstva, koja se bavi proizvodnjom električnih motora.
Krajem prošle godine, kompanija je pokušavala da rasproda sve što može da bi plaćala dugove, ali je u decembru ipak službeno bankrotirala. Tačnije, agencija za kreditni rejting Fitch je snizila ocjenu Evergrandea i njegovih podružnica na “ograničeno neizvršenje obaveza”, što znači da firma nije ispunila svoje finansijske obaveze. Fitch je rekao da smanjenje ocjene odražava nesposobnost kompanija da plate kamate dospjele obveznice denominovane u dolarima.
Do tada je ukupni dug Evergrandea narastao na 300 milijardi dolara. Potpuni bankrot i prekid poslovanja je ipak izbjegnut dogovorom s povjeriocima, uspostavljanjem odbora za upravljanje rizicima u koji su bile uključene i kineske vlasti. Cijena dionica je od početka do kraja 2021. pala 89 odsto, a u prvim danima 2022. je potpuno obustavljeno trgovanje na berzi u Hong Kongu.
Problemi s likvidnošću i servisiranjem dugova se šire
Prije Evergrandea, u oktobru 2021. kineska nekretninska kompanija Fantasia nije vratila dug od 206 miliona dolara, kao ni Modern Land u oktobru dug na obveznicu od 250 miliona dolara.
Slična situacija se dogodila nekretninskom gigantu Kaisa koji nije platio dug od 400 miliona dolara u decembru iste godine. Trgovanje dionicama Kaisa na berzi u Hong Kongu je obustavljeno još u novembru 2021.
Najnoviji primjeri su Sunac, koji je u maju ove godine objavio da ne može vratiti dug od 29,5 miliona dolara po kuponskim isplatama na obveznicu vrijednu 750 miliona dolara, i Shimao koji nije vratio dug, od čega jednu milijardu dolara po dospijeću obveznice u julu.
Najvjerovatnije još nije kraj problemima u nekretninskom sektoru Kine. Prema podacima kineske kompanije Wind, koja se bavi finansijskim analizama, prikupljanjem podataka i softverskim uslugama, sljedeće godine nekretninskom sektoru u Kini dolazi na naplatu 18.28 milijardi dolara duga po obveznicama, 2024. 19 milijardi dolara, a 2024. 18 milijardi dolara. To je manje nego 27.33 milijarde dolara u 2022, ali znak da je prezaduženost tek počela nagrizati finansijsku stabilnost te industrije.
Nekretninski gigant Evergrande još nije objavio cjelogodišnji finansijski izvještaj za 2021, kao ni Kaisa, Shimao, Sunac, Fantasia ni Modern Land. Nijedna kompanija koju se spominje u kontekstu neplaćanja dugova u kineskom nekretninskom sektoru još nije objavila finansijske izvještaje za 2021, pravdajući se novim talasom lockdowna u Kini ove godine.
Ljudi odbijaju da plaćaju kredite za nekretnine koje nijesu izgrađene
Kriza je došla do tačke da kupci nekretnina širom Kine odbijaju da plaćaju bankama rate kredita koje su podigli da bi kupili nekretnine, jer kasni izgradnja. U Kini je nekretninskim kompanijama dopušteno prodavati nekretnine prije dovršetka izgradnje, a potražnja je dovoljno velika da se praktično tako može finansirati veliki dio troškova gradnje.
Ali to dovodi i do toga da kupci često moraju početi vraćati kredit koji su podigli u banci prije nego što uopšte usele u novu nekretninu, jer ona još nije ni izgrađena. Taj način daleko olakšava finansiranje gradnje, jer je protok kapitala od kupaca prema nekretninskim kompanijama puno brži i lakše je finansirati gradnju.
Zbog problema u nekretninskom sektoru, mnogi projekti kasne ili su odgođeni zbog talasa nelikvidnosti nekretninskih kompanija.
Kupci su bili voljni da plaćaju nekretnine unaprijed zbog toga što su cijene stalno rasle, i od početka izgradnje i plaćanja do kraja izgradnje bi vrijednost nekretnine narasla. Time bi oni praktički zaradili, jer bi za izgradnju platili nižu cijenu nego što bi bila konačna tržišna cijena kada bi nekretnina bila izgrađena.
Prosječna cijena nekretnina u 70 najvećih gradova pada već deset mjeseci, što znači da kupci nekretnina gube novac i da su unaprijed platili veću cijenu za nekretninu nego što ona sada vrijedi. Zbog toga su mnogi širom Kine prestali da plaćaju kredite koje su podigli u bankama za kupovinu nekretnine, što krizu širi s nekretninskog na finansijski sektor.
Centralna vlast u Kini je naložila bankama da olakšaju uslove za kreditiranje nekretninskim kompanijama, da bi se projekti završili i kupci nastavili sa plaćanjem kredite. U principu to znači da bi banke trebalo da daju više novca nekretninskim kompanijama da završe projekte i time podstaknu građane da nastave da otplaćuju kredite bankama.
Ako nastanu veliki problemi u Kini, to će se preliti na cijeli svijet
Kina je najmnogoljudnija država na svijetu, s više od 750 miliona radnika (SAD i EU zajedno imaju tek nešto više od 300 miliona). Nekretninski sektor direktno ili indirektno čini od 25 po 30 odsto BDP-a, dvostruko više nego u EU i SAD.
Posljednjih godina je ukupni dug Kine (kompanije, građani i država) dosegao iste nivoe kao ukupni dug EU i SAD-a. Veliki dio tog duga se nalazi upravo u nekretninama. Svaka neravnoteža u tom sektoru je vrlo opasna.
Još je rano za paniku, ali sama činjenica da su se centralne vlasti Komunističke partije Kine uključile u rješavanje problema govori dovoljno o njihovoj ozbiljnosti. Uz rat u Ukrajini, cijenu hrane, inflaciju, cijenu energenata itd, posljednje što bilo kome treba je kolaps tržišta nekretnina u Kini koji bi za sobom povukao cijelu kinesku i svjetsku ekonomiju.
Izvor: Index.hr, obrada Investitor.me, foto: zhang kaiyv on Unsplash