Internet u romingu između Balkana i EU biće jeftiniji od oktobra 2023.
Roming deklaracija između dijela operatora iz EU i operatora Zapadnog Balkana, koja je potpisana danas u Tirani u okviru samita EU-ZB u cilju snižavanja cijena roming data saobraćaja, predviđa da će prve benefite korisnici osjetiti već od oktobra 2023, izjavio je danas za Tanjug u glavnom gradu Albanije generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić.
On je potpisao deklaraciju u ime Telekom Srbija grupe, najvećeg telko operatora Zapadnog Balkana, koji posluje i u Crnoj Gori, kroz kompaniju Mtel.
Dokument, za operatore koji su ga potpisali kao i za one koji mu u kasnijoj fazi pristupe, predstavljaće jaku osnovu i posvećenost operatora, kako iz EU tako i iz zemalja Zapadnog Balkana, daljem radu na definisanju klizne skale za snižavanje cijena internet saobraćaja (prenos podataka), koja treba da bude definisana u maju 2023. godine, pri čemu bi se sa primjenom nižih cijena započelo od oktobra 2023. godine, kažu u Telekomu Srbija.
“Nakon pune primjene režima ‘roming like home’ između zemalja Zapadnog Balkana 1. jula 2021. godine, započete su aktivnosti na značajnijem snižavanju cijena rominga i između zemalja EU i zemalja Zapadnog Balkana”, naveo je Lučić.
Tu inicijativu je koordinirao Savjet za regionalnu saradnju RCC ( Regional Cooperation Counsil) i uz podršku Evropske komisije i Komesarijata za pridruživanje ( DG NEAR).
S tim u vezi, održano je par sastanaka između komesara Olivera Varheja i generalnih direktora operatora zemalja Zapadnog Balkana, na kojima je čelnik Telekoma Srbija jasno iznio podršku i posvećenost toj inicijativi, smatrajući da će povoljnije cijene rominga nedvosmisleno predstavljati neprocjenjivi benefit kako za ekonomije ovih zemalja, tako i za građane oba regiona, istakao je Lučić.
Rad na samoj Roming deklaraciji koordinirao je Deutsche Telekom, koji je tokom 2022. godine na brojnim sastancima okupio više operatora iz EU i iz zemalja Zapadnog Balkana koji su zajednički sa predstavnicima RCC i Evropske komisije radili na usaglašavanju teksta Deklaracije.
U Deklaraciji je jasno definisano da ona ima punu podršku institucija EU i da čini jedan od bitnih segmenata cjelokupne političke, ekonomske i socijalne integracije zemalja Zapadnog Balkana i EU.