business, building, new york, manhattan, skyscraper

Tri američke banke su propale u jednoj sedmici. Da li je tu kraj?

Podijeli

Silvergate, Silicon Valley Bank i Signature Bank propale su u istoj sedmici. Sve oči su sada uprte u First Republic bank (FRB). Pomalo liči na misteriozni roman “A onda ih nije bilo” britanske spisateljice Agate Kristi – sa jedinom razlikom što je ovaj bankarski scenario stvaran.

A surova realnost potresa međunarodne poslovne, političke i ekonomske krugove.

Za nedjelju dana kolaps su doživjele tri banke koje su imale važnu ulogu u finansiranju startap ekosistema. Dvije su zatvorili američki regulatori, postajući druga i treća najveća banka u istoriji nakon 2008. To su Silicon Valley Bank (SVB), koju su regulatori zatvorili 10. marta, i Signature Bank New York, koji je doživio istu sudbinu 12. marta.

Prije njih, Silvergate, kripto banka, 8. marta je rekla da će obustaviti svoje poslovanje. Čitaj više

Zajednički imenitelj: loše opklade

Osim što su sve banke srednje veličine, zajedničko im je to što nijesu bile diversifikovane, piše The Street i dodaje da su, prije svega, pravili opklade koje su naglo krenule po zlu.

Silvergate se kladio na razvoj i uspjeh industrije kriptovaluta. Kada je kriza likvidnosti pogodila industriju prošlog maja, nakon čega je nakon nekoliko mjeseci uslijedio iznenadni krah mjenjačnice kriptovaluta FTX, Silvergate se našao u nevolji.

Banka nije mogla da preživi dvostruki udar i napustili su je isti klijenti čiji je razvoj podržavala.

Banka Silicijumske doline (SVB), sa svoje strane, bila je u centru ekosistema startapova i malih preduzeća – vinarija i farmi – u oblasti zaliva San Franciska. Banka je takođe bila prisutna u osam drugih zemalja – Njemačkoj, Kanadi, Kini, Danskoj, Indiji, Izraelu, Švedskoj i Velikoj Britaniji – gdje je podržavala startapove.

Imovina SVB-a je u to vrijeme imala smisla, ali kada su Federalne rezerve podigle kamatne stope, postojeći krediti su postali manje vrijedni. A ono što je vlada efektivno učinila podizanjem kamatnih stopa bilo je povećanje troškova poslovanja banke.

Dakle, kada su klijenti koji su imali depozite u SVB-u prebacili svoj novac u druge banke, SVB je morao da likvidira kredite koji su bili manje vrijedni, što je stvorilo veliki jaz – 1,8 milijardi dolara – na njenom bilansu stanja .

Akmen: Više banaka će vjerovatno propasti

Zbog ovog gubitka, SVB je iznenada saopštio da treba da prikupi 2,25 milijardi dolara dodatnog kapitala izdavanjem novih običnih i zamjenljivih preferencijalnih akcija.

Ova odluka izazvala je bijeg ulagača. Oko 42 milijarde dolara depozita povučeno je do kraja 9. marta, prema regulatornom podnesku. Do kraja poslovanja tog dana, SVB je imao negativan saldo u gotovini od 958 miliona dolara, navodi se u podnesku.

Signature Bank New York zatvorena je zbog svoje izloženosti industriji kriptovaluta na koju se banka takođe uveliko oslanjala.

Regulatori su 12. marta predstavili plan za vanredne situacije, čija je glavna mjera da se garantuju depoziti svih klijenata SVB i Signature banke New York, kako bi se izbjegli veći problemi. Ali ovaj plan do sada nije uspio da odagna strah da će druge regionalne banke pasti.

Čini se da je pitanje prije: ko je sljedeći pred kolapsom? Ili koje banke su sljedeće?

“Više banaka će vjerovatno propasti uprkos intervenciji, ali sada imamo jasnu mapu puta kako će vlada upravljati krizom”, upozorio je uticajni menadžer hedž fondova Bil Ekmen na Twitteru 12. marta.

Za bivšeg izvršnog direktora Goldman Sachsa Elojda Blankfajna, “nekoliko banaka može imati problema poput SVB-a, ali samo nekoliko. Vladine akcije su uklonile razloge za dalju radikalizaciju. Najveće banke imaju mnogo strožu regulativu i testiranje na stres.”

Da li je Prva republička banka sledeća?

Sve oči su trenutno uprte u First Republic Bank (FRC). Dionice banke pale su 66% na posljednjoj provjeri. Društvenim mrežama kruže spekulacije o izgledima da bi banka mogla propasti. Banka je objavila niz saopštenja za javnost kako bi ugušila glasine i uvjerila javnost u njeno dobro stanje.

Ukupna raspoloživa neiskorišćena likvidnost za finansiranje operacija banke sada je više od 70 milijardi dolara, saopštila je ova institucija 12. marta.

„Kapital i likvidnost First Republic-a su veoma jaki, a njen kapital je i dalje daleko iznad regulatornog praga za dobro kapitalizovane banke“, izjavili su Džim Herbert, osnivač i izvršni predsjednik i Majk Rofler, predsjednik i izvršni direktor, u izjavi. “First Republic nastavlja da finansira kredite, obrađuje transakcije i u potpunosti služi potrebama klijenata pružajući izuzetnu uslugu.”

KeyCorp, 20. najveća američka banka, takođe je bila predmet zabrinutosti. Banka je proteklih mjeseci javno govorila o mogućnosti restrukturiranja svog portfelja hartija od vrijednosti raspoloživih za prodaju.

“Istorijski gledano, ne volite da spaljujete te kapitalne dolare”, rekao je prošlog mjeseca glavni službenik za strategiju Klark Kajat za Bloomberg News. “Ako postoji prilika da napravimo ekonomski pozitivnu trgovinu, razmislićemo o tome. Do danas je to bila neka vrsta pranja, ali kriva se mijenja.”

Foto: Matthew Henry on Unsplash