Najveća otpuštanja od 2008: Banke ukinule 60.000 radnih mjesta u 2023.
Svjetske banke ukinule su više od 60.000 radnih mjesta u 2023. godini.
Ova godina se pokazala kao godina najvećih rezova od finansijske krize u kojoj je poništena glavnina zapošljavanja na talasu oporavka od pandemije, piše Financial Times (FT) a prenosi Poslovni dnevnik.
U drugoj godini strmoglavog pada, naknada za sklapanje poslova i izostanka inicijalnih javnih ponuda, investicione banke okrenule su se zaštiti profitnih marži smanjenjem broja zaposlenih.
Istovremeno, samo UBS-ovo preuzimanje banke Credit Suiss rezultiralo je s najmanje 13.000 otkaza, a novi krugovi otpuštanja radnika očekuju se u sljedećoj godini, prenosi B92.
Nije konačni broj
“Nema stabilnosti, nema ulaganja, nema rasta u većini banaka – i vjerovatno će biti novih otpuštanja. U ovom trenutku šalju se vrlo linepi pokloni šefovima”, rekao je Li Taker, vlasnik kompanije Silvermin partners.
Dvadeset najvećih svjetskih banaka ukinulo je najmanje 61.905 radnih mjesta u 2023, pokazuje računica FT-a. Broj je ipak višestruko manji nego 140.000 radnih mjesta koje su isti zajmodavci ukinuli tokom globalne finansijske krize 2007. i 2008. godine.
Zbrajajući ukidanje radnih mjesta, FT je koristio objave kompanija i sopstvene izvještaje za prikupljanje podataka, a pritom nije uključio manje banke ili manje rezove osoblja, tako da će konačni gubitak radnih mjesta u finansijskom sektoru biti veći.
Prethodne godine opsežnog gubitka radnih mjesta u bankama, poput 2015. i 2019, bile su pod uticajem velikih otpuštanja kod evropskih zajmodavaca, koji su se nosili sa simbolično niskim kamatnim stopama.
Barem polovina rezova u godini na izmaku potekla je od zajmodavaca s Wall Streeta, čiji su se poslovi investicionog bankarstva borili s brzinom rasta kamata u SAD i Evropi.
U mnogim slučajevima kreditori se vraćaju na nivoe zapošljavanja nakon pandemije, kada je smanjena tražnja za poslovima spajanja i pripajanja izazvala “rat za talente” među investicionim bankama.
Najveći pojedinačni rezovi dogodili su se u švajcarskom UBS-u, kada je ova banka počela da integriše svog bivšeg rivala. Tek nekoliko sati nakon spasavanja Credit Suisse-a u martu, počela su predviđanja da će najznačajnije bankarsko spajanje od finansijske krize donijeti ukidanje desetak hiljada radnih mjesta.
Credit Suisse je već planirao da otpusti 9.000 zaposlenih, ali očekivalo se da će UBS otići korak dalje zbog uklanjanja dvostrukih pozicija i zatvaranja velikog dijela investicione banke svog bivšeg konkurenta.
Prorjeđivanje radne snage
U novembru je UBS objavio da je već ukinuo 13.000 radnih mjesta u grupaciji koja je tada imala 116.000 zaposlenih. Drugi najveći sjekač u 2023. bio je Wells Fargo, koji je ovog mjeseca otkrio da je smanjio globalni broj zaposlenih za 12.000 – na 230.000.
Banka je rekla da je potrošila 186 miliona dolara na troškove otpremnina samo u trećem tromjesečju, pri čemu je otpušteno 7.000 radnika. Izvršni direktor Čarli Šarf objavio je da je banka izdvojila čak milijardu dolara za dalje troškove otpremnina, što sugeriše da su desetine hiljada radnih mjesta ugrožene.
Ostali veliki zajmodavci s Wall Streeta nastavili su sa svojim godišnjim programima prorjeđivanja radne snage, nakon što su preskočili nekoliko godina od početka pandemije.
Citygroup je ukinuo 5.000 radnih mesta, Morgan Stenley 4.800, Bank of Amerika 4.000, Goldman Sachs 3.200 i JP Morgan Chase 1.000. Zajedno, velike banke s Wall Streeta otpustile su najmanje 30.000 zaposlenih 2023. godine.