Lidl
Ilustracija (Foto: Marjan Blan, Unsplash)

Vlasnik Lidla ušao u IT biznis

Podijeli

Prodavanje hljeba, maslaca i drugih namirnica po paprenim cijenama učinilo je Ditera Švarca jednim od najbogatijih ljudi u Evropi. Sada 84-godišnji osnivač diskontnog trgovačkog lanca Lidl, koji je prema poslovnom časopisu Manager Magazin nagomilao 40 milijardi eura ličnog bogatstva, ulazi u IT biznis kroz cloud usluge, piše Financial Times.

Počevši sa sistemom izgrađenim za internu upotrebu 2021, vlasnik Lidla, Schwarz Group sada nudi usluge računarstva u oblaku i sajber bezbjednosti korporativnim korisnicima.

Njegova IT jedinica, Schwarz Digits — koja je postala samostalni operativni sektor 2023. — potpisala je klijente uključujući najveću njemačku softversku grupu SAP, najuspješniji fudbalski klub u zemlji Bayern München i luku Hamburg. Prošle je godine jedinica ostvarila godišnju prodaju od 1,9 milijardi eura i zapošljava 7.500 radnika, prenosi SEEbiz.

“Nijesmo započeli s komercijalnom motivacijom na umu, već smo samo htjeli zadovoljiti vlastite potrebe”, rekao je Kristijan Miler, suizvršni direktor Schwarz Digitsa u intervjuu za Financial Times. “Na vrlo smo strmom putu rasta.”

Glavna prodajna tačka njegove usluge je da se svi podaci o klijentima obrađuju i čuvaju isključivo u Njemačkoj i Austriji, koje imaju stroge zakone o privatnosti i zaštiti podataka.

Kada je Schwarz, privatna kompanija s godišnjom prodajom od 167,2 milijarde eura, prvi put istraživala nove opcije za čuvanje podataka, “nije željela da zavisi od trećih strana”, rekao je Miler.

A ako nije postojala njemačka opcija, željela je barem koristiti evropskog pružaoca usluga i izbjeći pohranjivanje podataka u drugim jurisdikcijama. Nakon zaključka da niti jedan postojeći pružalac usluga ne može zadovoljiti njene potrebe, kompanija je odlučila da postavi vlastitu uslugu u oblaku.

“Imamo hrpu vrlo osjetljivih podataka”, rekao je Miler, kao što su obrasci prodaje za pojedinačne trgovine, obračuni cijena, podaci o kupcima iz Lidlovog programa vjernosti i detalji o 575.000 zaposlenih grupe.

Kad je Lidl pokrenuo vlastiti oblak, ubrzo je otkrio da su se i druge njemačke kompanije postavljale ista pitanja o tome žele li koristiti najveće usluge u oblaku sa sjedištem u SAD-u i Kini.

“Izuzetno je važno da je Evropa na vrhu najsavremenije informacione tehnologije i da je sposobna pružiti takve usluge”, rekao je Johanes Helbig, profesor za digitalni suverenitet na Univerzitetu Erlangen-Nürnberg, dodajući da je pristup Schwarz grupe “važan i dobrodošao” i “vrlo ohrabrujući uzor”.

Preduslov za intervju u IT kontrolnom centru Schwarz Grupe u njegovom prostranom sjedištu bio je neotkrivanje njegove tačne lokacije na imanju. Grupa se brine za sigurnost nervnog centra koji je vitalan za rad njenih 14.000 Lidl i Kaufland trgovina širom svijeta, kao i 220 skladišta i sve većeg broja fabrika koje proizvode proizvode uključujući vodu u bocama, tjesteninu i sladoled.

Posjetioci prije ulaska u prostore svoje mobitele i sve ostale elektroničke uređaje moraju ostaviti u ormariću vani, a pristup kontroliše osoblje na stolu, kao i automatska vrata kontrolisana skenerom vena na dlanu.

Vlasnik je notorno sramežljiv prema publicitetu i tek je prije nekoliko godina počeo zapošljavati osoblje za odnose s medijima. Sjedište kompanije je u predgrađu Nekarsulma, malog grada od 27.000 stanovnika na bogatom jugozapadu Njemačke, a posljednjih godina se polako otvara. Sada sponzoriše biciklistički tim Lidl-Trek Tour de France i bio je istaknuti partner fudbalskog turnira Euro 2024, s djecom koja su ispratila igrače do starta u opremi s oznakom Lidl.

Prošle godine Schwarz je odlučio da “umoči prst” u vještačku inteligenciju (AI), kupovinom manjinskog udjela u njemačkom AI start-upu Aleph Alpha.

Diter Švarc koristi ovu priliku za postizanje širih ciljeva u tehnologiji koja se brzo razvija: njegova dobrotvorna fondacija sarađuje s matičnom državom Baden-Württemberg na finansiranju AI kampusa u gradu Hajlbronu. Kampus ima za cilj postati “globalni dom” primijenjene vještačke inteligencije i sarađuje s Aleph Alpha.

Fokus Schwarz Digitsa na računarstvo u oblaku, sajber bezbjednost i vještačku inteligenciju bio je “dobro promišljen”, rekao je Aksel Operman, vlasnik njemačke IT konsultantske firme Avispador, jer su sva tri područja bila “vrlo relevantna za klijente”. Veličina i financijska moć njegovog vlasnika učinili su Schwarz Digits privlačnijim vanjskim klijentima koji “traže IT partnera koji neće nestati u roku od dvije godine”, dodao je.

Dok je Schwarz Digits postao “vjerodostojan regionalni izazivač” velikim postojećim kompanijama kao što su Amazon Web Services (AWS), Google i Microsoft, Operman je rekao da je firmau nepovoljnijem položaju u odnosu na konkurenciju jer joj nedostaju njihove široke mreže vanjskih uslužnih partnera, koji prodaju proizvode u oblaku i pomažu sprovođenje i upravljanje uslugama. Amazon Web Services, na primjer, ima mrežu od 130.000 partnera u 200 zemalja.

Ali za regionalne kompanije koje pomno paze na privatnost i kontrolu podataka, Schwarz Digits je privlačna opcija. “Ključni razlog zašto koristimo Scwarz Grupu je zato što nam se ponudio digitalni suverenitet ponude”, rekao je Bayern München za FT, dodajući da se ističe fokus Schwarz Digitsa na zaštitu podataka i privatnost.

“Ne postoji uporediv proizvod dostupan na tržištu”, rekao je klub.

Njegovi proizvodi za kibernetičku sigurnost takođe su uvjerili softverskog moćnika SAP-a, koji je postao klijent 2023. Platforma za sajber bezbjednost Schwarz “pokazuje nam naše IT sisteme iz perspektive potencijalnog napadača”, rekao je SAP za FT, dodajući da je to korisno za utvrđivanje slabih tačaka i analiza potencijalnih prijetnji.

Schwarz je ovu stručnost stekao 2021. kada je kupio izraelsku kompaniju za sajber bezbjednost XM Cyber za 700 miliona dolara. U početku je samo želio da postane klijent kompanije, čiji je suosnivač bivši šef izraelske tajne službe Mossad.