Appleu prijeti novčana kazna u prvoj optužbi prema Zakonu o digitalnim tržištima EU
Apple bi mogao da dobije novčanu kaznu od antimonopolskih regulatora Evropske unije, prve kompanije koja je sankcionisana prema novom Zakonu o digitalnim tržištima (DMA).
EU je u junu optužila Apple zbog kršenja njegovih tehničkih pravila, objavio je Reuters u utorak, pozivajući se na izvore koji imaju direktna saznanja o tom pitanju.
Kazna će vjerovatno stići kasnije ovog mjeseca, ali vrijeme bi se moglo promijeniti, dodao je Reuters. Kršenje DMA može rezultirati kaznom od čak 10% globalnog godišnjeg prometa kompanije, navodi PYMNTS.
DMA je usvojen ranije ove godine i ima za cilj suzbijanje monopolskog ponašanja „čuvara vrata“, liste Big Tech firmi koja uključuje Apple. Ove kompanije se suočavaju sa strožim zahtjevima koji imaju za cilj osiguravanje fer konkurencije, uključujući mjere koje bi programerima omogućile da zaobiđu ograničenja platforme, kao što je Appleova provizija od 30% na prodaju App Store-a – što je stalna tačka sporenja između Applea i EU.
Najnovija kazna dolazi manje od godinu dana nakon što je Evropska komisija kaznila Apple sa 1,8 milijardi eura (1,95 milijardi dolara) zbog zloupotrebe svog mesta na tržištu striminga muzike, kako je PYMNTS izvijestio u martu.
„Pišući u saopštenju za javnost, EK je saopštio da je otkrio da je Apple zabranio programerima aplikacija da govore korisnicima iOS-a o alternativnim i jeftinijim muzičkim pretplatničkim uslugama – kao što je rivalski Spotify – nešto što je protivzakonito prema evropskim antimonopolskim propisima“, izvijestio je tada PYMNTS.
“Appleovo ponašanje, koje je trajalo skoro 10 godina, možda je navelo mnoge korisnike iOS-a da plaćaju znatno više cijene za pretplate na streaming muzike zbog visoke provizije koju je Apple nametnuo programerima i trošak prenio na potrošače u obliku viših cijena pretplate za istu uslugu na Apple App Store-u”, navodi se u saopštenju EK.
Apple je takođe naišao na slične prepreke u SAD-u, suočivši se s tužbom Ministarstva pravde u martu. Kompanija je zatražila da se slučaj odbaci uz obrazloženje da “nema nikakve veze sa stvarnošću “. SAD optužuje kompaniju da dominira tržištem pametnih telefona.
Ministarstvo pravde tuži Apple zbog navodnog sprečavanja konkurencije da pristupi softveru i hardveru njegovih uređaja, što otežava potrošačima da zamijene telefone.