SAD će u utorak dostići gornju granicu duga
Sjedinjene Američke Države (SAD) će dostići limit duga od otprilike 36 biliona dolara u utorak, kada će Ministarstvo finansija početi da preduzima vanredne mere kako bi omogućilo vladi da plaća svoje račune, rekla je odlazeća sekretarka finansija Dženet Jelen u pismu čelnicima Kongresa u petak.
Obavijest dolazi samo tri dana prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp stupi na dužnost.
Postizanje gornje granice pojačava pritisak na republikance u Kongresu, ali poslanici imaju malo vremena prije nego što moraju djelovati kako bi izbjegli prvo neplaćanje obaveza, što bi vjerovatno izazvalo globalni ekonomski potres.
Vanredne mjere, koje su uglavnom zakulisni računovodstveni manevri, nastaviće se do 14. marta, napisala je Jelen.
Iako republikanci kontrolišu Capitol Hill, i dalje su podijeljeni oko toga kako riješiti gornju granicu duga, ocjenjuje CNN. Oni imaju nekoliko glavnih tačaka dnevnog reda koje žele da proguraju kroz Kongres po stranačkim linijama, uključujući sigurnost granica, energiju i smanjenje poreza, moguće u jednom ili dva paketa. Osim toga, zakonodavci moraju usvojiti i vladin zakon o finansiranju za fiskalnu 2025. godinu, koja je počela 1. oktobra. (Privremeno finansiranje ističe 14. marta.)
Zakon o povećanju ili suspendovanju gornje granice duga mogao bi biti uključen u jedan od ovih paketa, iako je rješavanje gornje granice predstavljalo dvostranački napor posljednjih godina.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson već nailazi na otpor nekih svojih fiskalno konzervativnih članova, koji žele smanjiti dug, a ne povećati ga. Njegova super-tanka većina će mu dodatno otežati pronalaženje kompromisa – i možda će mu trebati podrška demokrata kako bi prešao povećanje do krajnjih granica.
To pitanje je već iznijelo na vidjelo pukotine unutar stranke. Tramp je u decembru zatražio od zakonodavaca da riješe ograničenje duga kao dio privremenog zakona o potrošnji. Međutim, paket koji je uključivao suspenziju ograničenja do januara 2027, propao je usred protivljenja koje je uključivalo značajan broj republikanaca.
Lideri grupe u Predstavničkom domu u decembru su iznijeli ideju da se granica duga poveća za 1,5 biliona dolara kao dio prvog paketa pomirenja 2025. Zakon bi takođe uključivao smanjenje neto obavezne potrošnje od 2,5 biliona dolara, s ciljem zadovoljavanja konzervativnih članova. No, to bi kupilo poslanički klub samo ograničeno vrijeme prije nego što se ponovo suoče s ograničenjem, kažu stručnjaci.
Gornja granica duga suspendovana je do 2. januara kao dio dvostranačkog Zakona o fiskalnoj odgovornosti, koji je Kongres odobrio u junu 2023. nakon višemjesečne sporne debate između Doma i demokrata koji su kontrolisali Senat i Bijelu kuću. Granica je u to vrijeme bila 31,4 biliona dolara.
U tehničkom čudu, SAD zapravo nijesu dostigle granicu 2. januara jer se predviđalo da će nivo duga tog dana pasti zbog planiranog otkupa određenih hartija od vrijednosti, rekla je Jelen Kongresu krajem decembra. Tada je predviđala da će limit biti dostignut između 14. i 23. januara.