tiktok
Ilustracija (Foto: cottonbro, Pexels)

TikTok se vratio u Apple i Google prodavnice aplikacija u SAD

Podijeli

TikTok je ponovo dostupan u američkim trgovinama aplikacija Apple i Google, nakon što je predsjednik Donald Tramp odgodio primjenu zabrane platforme društvenih medija u kineskom vlasništvu do 5. aprila.

Popularna aplikacija, koju koristi više od 170 miliona američkih korisnika, nakratko je postala nedostupna prošlog mjeseca u SAD-u kako se približavao rok zabrane.

Tramp je potom potpisao izvršnu naredbu kojom se TikToku daje produženje od 75 dana kako bi se pridržavao zakona o zabrani aplikacije, ako se ne proda.

Prema Bloombergu, koji je prvi javio o povratku TikToka u trgovine aplikacijama u SAD-u, odluka o obnavljanju njegove dostupnosti uslijedila je nakon što su Apple i Google dobili uvjeravanja od Trampove administracije da neće snositi odgovornost za dozvoljavanje preuzimanja i da zabrana još neće biti sprovedena.

Zabranu, koja je usvojena dvostranačkim glasanjem u Kongresu, zakon je potpisao bivši predsjednik Džo Bajden. Naredio je kineskom vlasniku TikToka ByteDance da proda američku verziju platforme “neutralnoj strani” kako bi spriječio potpunu zabranu.

Bajdenova administracija je tvrdila da Kina može koristiti TikTok kao alat za špijuniranje i političku manipulaciju.

Kina i TikTok su više puta negirali te optužbe. Peking je takođe ranije odbio pozive za prodaju TikTok-ovih operacija u SAD-u, podsjeća BBC.

Zakon o zabrani aplikacije podržali su američki zakonodavci s obje strane, a na kraju ga je podržao i Vrhovni sud.

Sam Tramp je podržavao zabranu aplikacije tokom svog prvog mandata, ali je promijenio mišljenje prošle godine tokom predsjedničke trke.

On je proglasio “toplu tačku” za aplikaciju, hvaleći milijarde pregleda za koje kaže da su njegovi video zapisi privukli na platformi tokom prošlogodišnje predsjedničke kampanje.

Kada je aplikacija ponovo počela da radi u SAD prošlog meseca, milionima korisnika poslata je iskačuća poruka u kojoj se Trampu lično zahvaljuje.

Izvršni direktor TikToka Šou Čev sastao se s Trumpom u Mar-a-Lagu nakon njegove izborne pobjede u novembru, a kasnije je prisustvovao ceremoniji inauguracije.

Tramp je rekao da želi pronaći kompromis s kineskom kompanijom koji je u skladu s duhom, a ne slovom zakona, čak je iznio ideju da TikTok bude u zajedničkom vlasništvu.

“Ono što mislim nekome reći je da kupi, a pola daj SAD-u, a mi ćemo ti dati dozvolu”, rekao je Tramp nedavno na konferenciji za novinare o vještačkoj inteligenciji.

Takođe je rekao da će biti otvoren za prodaju aplikacije suosnivaču Oracle-a Lariju Elisonu, kao i milijarderu Ilonu Masku, kojem je Tramp povjerio Odjeljenje za vladinu efikasnost.

Prethodna imena povezana s kupovinom TikToka uključuju milijardera Franka Mekorta i kanadskog biznismena Kevina Olirija – poznatog investitora u Shark Tank, američku verziju Dragon’s Den-a.

Najveći YouTuber na svijetu Džimi Donaldson (poznat i kao MrBeast) takođe je tvrdio da je u trci za TikTok nakon što su ga brojni investitori kontaktirali na osnovu podataka da je zainteresovan za kinesku aplikaciju društvene mreže.