Kina i EU u ofanzivi protiv carinskog rata: Zajednički front za jaču trgovinsku saradnju
Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na sve intenzivnije carinske pritiske iz Sjedinjenih Američkih Država, saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine u četvrtak.
Ministar trgovine Wang Wentao razgovarao je u utorak putem video poziva sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem, a tema je bila ponovno pokretanje dijaloga o podršci trgovinskoj razmjeni, navodi se u saopštenju.
U fokusu razgovora bilo je i potencijalno otvaranje pregovora o minimalnim cijenama za kineska električna vozila.
Podsjetimo, Evropska unija je u oktobru prošle godine, pored postojećih carina, uvela dodatne takse na uvoz električnih automobila iz Kine, u rasponu od 17,3 do 36 odsto, uz obrazloženje da kineski proizvođači uživaju nepravednu prednost zahvaljujući velikoj državnoj pomoći.
Kinesko ministarstvo trgovine je prošle sedmice objavilo da su Peking i Brisel dogovorili ponovno otvaranje pregovora o minimalnim cijenama za kineska električna vozila, iako tačan datum još nije preciziran.
U međuvremenu, američki predsjednik Donald Tramp najavio je prošle srijede uvođenje “recipročnih carina” na robu iz Kine i EU. Dva dana kasnije, Kina je odgovorila identičnim mjerama, a svoju reakciju najavila je i Evropska unija.
Situacija je dodatno eskalirala u srijedu kada su Sjedinjene Države uvele još veće carinske stope na kineski uvoz, na šta je Peking odmah uzvratio višim taksama na američku robu. Istog dana, i EU je uvela nove carine na uvoz iz SAD-a.
Dan prije najavljenog novog talasa carina, kineski ministar trgovine je u razgovoru sa evropskim komesarom poručio da je Kina spremna na dublju trgovinsku, investicionu i industrijsku saradnju sa EU.
Prema saopštenju kineskog Ministarstva trgovine, Kina i EU bi trebalo zajednički da štite multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima, te da slijede principe liberalizacije i stvaranja uslova za slobodnu trgovinu – što bi, kako se navodi, doprinijelo većoj stabilnosti i sigurnosti globalne ekonomije i trgovine.
Takođe, razgovaralo se o unapređenju poslovnog okruženja za kompanije i o temama koje se odnose na transfer trgovine.
Peking i Brisel su saglasni i u namjeri da pojačaju komunikaciju unutar Svjetske trgovinske organizacije, kao i da zajednički zagovaraju reforme njenog sistema, zaključuje se u saopštenju.