Najbogatiji Evropljanin kritikuje: Brisel loše pregovara sa SAD
Bernar Arno, predsjednik i izvršni direktor francuskog luksuznog konglomerata LVMH, ujedno i najbbogatiji Evropljanin, upozorio je da bi neriješene trgovinske tenzije sa Sjedinjenim Američkim Državama mogle ozbiljno ugroziti evropsku industriju.
Na godišnjoj skupštini akcionara LVMH-a, Arno je pozvao na uspostavljanje zone slobodne trgovine između EU i SAD, kritikujući pritom pregovaračke kapacitete evropskih institucija.
„Evropski lideri moraju pregovarati inteligentno, umjesto da sve prepuštaju briselskoj birokratiji“, poručio je Arno, ističući da nacionalne vlade treba da preuzmu aktivniju ulogu u trgovinskim pregovorima.
Njegove izjave dolaze u trenutku kada američki predsjednik Donald Tramp najavljuje nove carine, a slične pozive za ukidanje trgovinskih barijera između EU i SAD već je iznio i Ilon Mask početkom aprila.
Kritika birokratije i opomena Briselu
Arno je oštro kritikovao ulogu Evropske komisije, koja formalno pregovara u ime svih 27 članica EU.
„Evropom ne upravlja politička snaga, već birokratska struktura koja neumorno donosi regulative, često štetne po konkurentnost naših industrija“, kazao je Francuz čiju imovinu Forbes procjenjuje na 151 milijardu dolara, što ga svrstava na 6. mjesto najbogatijih ljudi na svijetu.
LVMH je decenijama vodeća globalna sila u sektoru luksuza, s brendovima kao što su Louis Vuitton, Moët & Chandon i Dior. Međutim, ove sedmice kompanija je izgubila titulu najvrednije luksuzne grupacije na svijetu, koju je preuzela Hermès, dok su dionice LVMH-a zabilježile pad od gotovo 8% nakon slabijih kvartalnih rezultata.
Američka ekspanzija kao odgovor na carine
Arno je upozorio da bi LVMH mogao biti prinuđen da dodatno proširi proizvodnju u SAD-u kako bi izbjegao nove carine, ukoliko evropski pregovori ne budu vođeni „s inteligencijom“. Već 2019. kompanija je otvorila proizvodni pogon Louis Vuittona u Teksasu, u prisustvu tadašnjeg predsjednika Trumpa, ali rezultati te fabrike su – kako priznaje Arnault – zasad ispod očekivanja.
Tržište SAD trenutno donosi oko 25% ukupne prodaje LVMH-a.
Porezi u Francuskoj i socijalne tenzije
Arno je takođe kritikovao predloženo povećanje korporativnih poreza u Francuskoj, nazivajući ih „porezom na ‘Made in France’“. Prema njegovim riječima, takva fiskalna politika rizikuje da otjera kompanije iz zemlje.
„Kada se iz Amerike vratite u Francusku, to je kao hladan tuš“, rekao je Arnault, pohvalivši američki model nižih poreza i državne industrijske politike.
Ispred sale u Luvru, gdje je održana skupština, okupili su se demonstranti sa sloganom „Oporezujte bogate“ i ogromnom lutkom Arnoa prikazanog kao lopova. Prema organizaciji 350.org, porez od 2% na bogatstvo najbogatijih u Francuskoj mogao bi donijeti do 25 milijardi eura godišnje, što bi bilo dovoljno za ulaganja u javne usluge i energetsku tranziciju.