Credit Suisse
Credit Suisse (YouTube scr)

Credit Suisse kažnjen zbog prikrivanja više od 4 milijarde dolara na tajnim računima bogatih Amerikanaca

Podijeli

Credit Suisse Services AG platiće gotovo 511 miliona dolara nakon što je priznao krivicu u krivičnom postupku zbog zavjere sa bogatim američkim poreskim obveznicima u cilju skrivanja više od 4 milijarde dolara na najmanje 475 ofšor računa, saopštilo je američko Ministarstvo pravde (DOJ).

Pored priznanja krivice, filijala UBS-a je takođe zaključila sporazum o neprocesuiranju sa tužilaštvom u vezi sa američkim računima koji su bili registrovani u Credit Suisse AG Singapur.

„Između 2014. i juna 2023, Credit Suisse AG Singapur držao je neprijavljene račune za američke državljane, za koje je znao ili je trebalo da zna da su povezani sa SAD-om, a ukupna vrijednost tih sredstava prelazila je 2 milijarde dolara“, navodi DOJ.

Krivična zavjera, za koju je Credit Suisse priznao krivicu, omogućila je klijentima sa „izuzetno visokim i visokim neto bogatstvom“ da izbjegnu američke poreske obaveze u periodu od 2010. do 2021. godine, saopštilo je Ministarstvo pravde.

„Na taj način, Credit Suisse AG je počinio nova krivična djela i prekršio sporazum o priznanju krivice iz maja 2014. godine sa Sjedinjenim Državama“, stoji u saopštenju.

Credit Suisse je 2014. godine priznao krivicu za pomaganje američkim poreskim obveznicima da sakriju sredstva na ofšor računima i tada platio 2,6 milijardi dolara za poravnanje slučaja — što je tada bila najveća isplata u krivičnom poreskom predmetu.

U ponedjeljak, kompanija je priznala krivicu po jednoj tački optužnice za zavjeru u pomaganju i asistiranju u pripremi lažnih poreskih prijava, pred Okružnim sudom u Aleksandriji, Virdžinija.

Poreski gubitak za SAD, naveden u ovom slučaju, iznosi više od 71 milion dolara, dok su prihodi Credit Suisse od tih računa premašili 108,6 miliona dolara, pokazuje sudska dokumentacija.

Prema sporazumu o priznanju krivice, DOJ navodi da su Credit Suisse i UBS „dužni da u potpunosti sarađuju sa svim tekućim istragama i da proaktivno otkriju sve informacije koje eventualno kasnije dođu u posjed, a tiču se američkih računa“.

„Sporazumi ne pružaju nikakvu zaštitu nijednoj fizičkoj osobi“, navodi DOJ.

Priznanje dolazi više od dvije godine nakon što je Senatski odbor za finansije zaključio da je Credit Suisse bio „saučesnik u kontinuiranoj poreskoj utaji ultra-bogatih Amerikanaca, uključujući do tada nepoznatu, tekuću i potencijalno krivičnu zavjeru u kojoj nije prijavljeno gotovo 100 miliona dolara na tajnim ofšor računima koji pripadaju jednoj američkoj porodici“, navodi se u izvještaju.

Džefri Najman, advokat iz Floride koji je zastupao uzbunjivače u ovom slučaju, izjavio je u ponedjeljak da su njegovi klijenti „razotkrili i javno iznijeli kontinuirano nezakonito ponašanje“ kompanije i kršenje prvobitnog sporazuma iz 2014.

Najman je rekao da su njegovi klijenti, svi bivši bankari Credit Suisse-a, više od decenije pružali Ministarstvu pravde, Poreskoj upravi i Senatu informacije o kršenju dogovora.

„Uz veliki lični rizik i mogućnost krivičnog gonjenja od strane švajcarskih vlasti, dostavili su vladi detaljne dokaze: imena, brojeve socijalnog osiguranja i pasoše američkih vlasnika računa čija su sredstva bila skrivana decenijama“, rekao je Najman.

„Predali su interne dokumente, uključujući izvode sa računa i e-mailove, pa čak i informacije o kretanju i putovanjima bankara, što je federalnim agentima omogućilo brzu i efikasnu akciju.“

„Skoro deceniju, uzbunjivači su čekali ovaj trenutak“, dodao je.

„Danas osjećaju satisfakciju — zato što su rekli istinu, rizikovali sve i suprotstavili se jednoj od najmoćnijih finansijskih institucija na svijetu.“

Optužnica podnijeta u ponedjeljak protiv Credit Suisse-a navodi da je banka falsifikovala dokumentaciju kako bi prikrila američko vlasništvo i kontrolu nad računima, lažno evidentirala pojedine američke klijente kao „neameričke osobe“, procesuirala fiktivnu papirologiju, održavala više od 100 računa preko švajcarskog advokata „za korist neprijavljenih klijenata“, i upravljala sa više od milijardu dolara u američkim računima bez dokumentacije o poreskoj usklađenosti i dugo nakon što su ti računi morali biti zatvoreni.

Među opisanim radnjama u toj optužnici bilo je i omogućavanje američkom državljaninu i bivšem profesoru biznisa sa Univerziteta Ročester, Danu Horskom, da zadrži kontrolu nad sredstvima iako je formalno prebacio vlasništvo na rođaka koji nije američki državljanin — što mu je omogućilo da izbjegne plaćanje poreza.

Horski, koji je, prema federalnim tužiocima, imao ofšor račun sa 200 miliona dolara, priznao je 2016. godine krivicu za poreske prekršaje, osuđen je na sedam mjeseci zatvora 2017. godine i platio je 100 miliona dolara građanske kazne.

UBS, matična kompanija Credit Suisse-a, izjavila je u ponedjeljak da „nije bila uključena u sporne radnje i da ima nultu toleranciju prema poreskoj utaji“. UBS je akvizirao Credit Suisse 2023. godine.

„Zadovoljni smo što je ovim rješenjem zatvoreno još jedno naslijeđeno pitanje Credit Suisse-a, u skladu sa UBS-ovom namjerom da brzo i pošteno rješava sve zaostale obaveze, u najboljem interesu svih svojih interesnih grupa“, navodi se u saopštenju.

„U drugom kvartalu 2025, UBS Group AG očekuje da prepozna kredit usljed djelimičnog oslobađanja rezervisanih sredstava u vezi sa akvizicijom Credit Suisse-a u okviru procesa raspodjele kupoprodajne cijene“, dodaje se. „UBS AG takođe očekuje trošak u istom kvartalu u vezi sa ovim rješenjem.“

Senator Ron Vajden iz Oregona, vodeći demokrata u Senatskom odboru za finansije, rekao je: „Ova nagodba u potpunosti potvrđuje nalaze moje istrage, koja je otkrila da je Credit Suisse nastavio da skriva više od 700 miliona dolara na tajnim računima bogatih Amerikanaca, uprkos obavezi da ne bude krivično gonjen.“

„Ultra-bogati i sumnjivi švajcarski bankari ne bi smjeli dobijati besplatan prolaz za šematsku utaju poreza dok obični Amerikanci plaćaju svoj dio“, zaključio je Vajden.

Izvor: CNBC/Investitor