Dali: Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila

Podijeli

Koliko znamo ljudi koji posjeduju natprosječne mogućnosti – inteligenciju, pamet, kapacitet za uspjeh, ali nikako to da “izguraju” u realnom životu.

Ono što fali toj formuli za uspjeh je – ambicija – želja za uspjehom i akcija da se ti kapaciteti “materijalizuju” i pretvore u uspjeh.

Koliko je ambicija, naravno zdrava, bitna na putu uspjeha možda je najslikovitije opisao španski slikar, pisac, dizajner i autor filmova, Salvador Dali.

On je jednom prilikom rekao:

“Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila”

O Daliju

Salvador Dali je bio španski slikar, ekscentrik i jedan od najznačajnijih nadrealista 20. veka, koji je pomjerao granice umjetnosti. Jedan je od najkreativnijih slikara svih vremena.

Cijeli život je vjerovao da je poseban. Mnogi ga smatraju najvećim genijem, dok je za neke bio poremećeni egocentrik čija su djela ništavna.

Djetinjstvo i mladost Salvadora Dalija

Rođen je 11. maja 1904. godine, kao Euhenio Salvador Felipe Hasinto Dali, u mjestu Figeras, u Kataloniji. Njegov otac je bio javni bilježnik i ateista, dok mu je majka bila katolkinja. Ime Salvador je nosio i njegov stariji brat koji je umro devet meseci prije umjetnikovog rođenja.

Duboko vjerujem da sam ja reinkarnacija svog brata koji je umro onog dana kada je moja majka zatrudnjela. Nas dvojica smo isti, kao dve kapljice rose. On je bio prva verzija mene koja nije uspjela da poživi” – Salvador Dali

Pored njega imao je tri godine mlađu sestru Ana Mariju koja je napisala knjigu o svom bratu. Dalijeva majka umire od raka dojke kada mu je bilo samo šesnaest godina, a njegov otac se se nakon smrti supruge oženio njenom sestrom.

Sa deset godina Salvador je počeo da pohađa časove slikarstva, kada i njegov talenat počinje da se ispoljava, a kasnije je upisao slikarsku akademiju u Madridu. Veoma brzo je privukao pažnju svojim čudnim izgledom i ekscentričnim ponašanjem. Akademiju nije završio zbog buntovnog karaktera i zbog toga što mu škola nikada nije išla. Često je ometao časove i protestovao, a na kraju je i izbačen iz škole.

Dali je prvu javnu izložbu održao 1919. godine u pozorištu u Figeracu, a svoju prvu samostalnu izložbu je imao u Barseloni 1925. godine.

Dali se seli u Pariz 1926. godine, gdje je upoznao Pabla Pikasa. Pikaso je imao snažan uticaj na njegova djela, a vremenom je Dali razvio sopstveni stil. Tada je naslikao djelo „Venera i kupidon“, koje pripada kubizmu.

Pored kubizma, eksperimentisao je i sa impresionizmom, poentilizmom, futurizmom i fovizmom.

Pročitajte više: http://srednjeskole.edukacija.rs/biografije-poznatih-licnosti/salvador-dali