Francuska uvodi poreze na digitalne usluge

Podijeli

Predsjednik Emanuel Makron ne odstaje od toga da globalne digitalne kompanije, prije svaga američke, dio profita ostave u Evropi. Za borbu sa “Amerikancima” sprema se cijela EU.

Francuska će ove godine uvesti porez na digitalne usluge bez obzira na to da li će se SAD vratiti pregovorima o tom pitanju ili ne, izjavio je danas ministar finansija Bruno Le Mer.

SAD su objavile sinoć da se povlače iz pregovora sa evropskim zemljama o novim globalnim poreskim pravilima za digitalne kompanije, uz obrazloženje da se u razgovorima nije postiga nikakav napredak, prenosi Rojters. Le Mer je takvu odluku Vašingtona nazvao “provokacijom”.

“Ovo pismo je provokacija. To je provokacija prema svim partnerima u OECD-u u trenutku kada smo na samo nekoliko centimetara do postizanja dogovora o oporezivanju digitalnih giganata”, rekao je Le Mer za radio Frans Inter.

Francuska, jedna od nekoliko evropskih zemalja koja je donijela zakon o novom porezu kako bi prikupila više prihoda od digitalnih kompanija, prije svega od Googla i Facebook-a. Pristala je da obustavi njegovu primjenu dok traju pregovori u okviru Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) o globalnim pravilima u toj oblasti.

Le Mer je saopštio da su Francuska, Britanija, Italija i Španija danas zajednički odgovorile na pismo američkog ministra finansija Stivena Mnučina o izlasku SAD iz pregovora, i da su poručile da žele postizanje dogovora u okviru OECD-a što je prije moguće, prenosi Mondo.

Evropske zemlje tvrde da tehnološke kompanije plaćaju suviše mali porez u zemljama u kojima posluju, jer im je omogućeno da prebacuju svoje profite širom svijeta uz minimalnu fizičku infrastrukturu. SAD osporavaju bilo kakve nove jednostrane poreze prema kompanijama iz Silikonske doline bez sporazuma OECD-a.

Le Mer je rekao da će Francuska, bez obzira na to da li će se SAD vratiti za pregovarački sto ili ne, ove godine primjeniti porez na digitalne usluge. Vašington je zaprijetio da će se osvetiti uvođenjem tarifa.

SAD su ovog mjeseca pokrenule istrage o digitalnim porezima u Britaniji, Italiji i Španiji navodeći da su na meti nepravedno američke kompanije.

Skoro 140 zemalja se uključilo u razgovore o prvoj preradi međunarodnih poreskih pravila kako bi se ona prilagodila digitalnom doba. Cilj je postizanje sporazuma do kraja godine, iako je epidemija korona virusa usporila napredak, napominje Rojters.