Prepoznajte zamke: 5 tehnika kojima trgovci manipulišu cijenama

Podijeli

Posao trgovaca je, valjda, da natjeraju ljude na trošenje što više novca upravo u njihovoj trgovini. Za tu svrhu su razvili nekoliko uspješnih tehnika manipulacije cijenama koje ljude tjeraju da troše više.

Svi znamo da trgovci radije nude proizvode s cijenama kao što su 19,99 ili 1.999,00 jer nekako lakše podnosimo potrošiti toliko novca nego cent ili euro više. Ali to nijesu jedine tehnike kojima barataju suvremeni trgovci.

Ako ste jedan od onih koji radije ne bi potrošili više nego što moraju, i pitaju se kako uštediti novac, pročitajte koje su to tehnike, pa ćete biti imuniji na njih:

1. Svjesno gube novac na artiklu s letka

Svake sedmice vjerovatno dobijate razne letke ili vidite bannere trgovačkih centara, od onih s prehranom, do trgovina sportske opreme i drugih. Svi oni nude nekoliko artikala po veoma povoljnim cijenama. Ista se poruka ponavlja i u reklamama u raznim medijima. I, ako se potrudite provjeriti, te cijene zaista jesu niže nego u drugim trgovinama.

Trik je u tome da trgovci namjerno odaberu nekoliko artikala koje prodaju ispod cijene. Odriču se marže, a ponekad ih nude i s toliko niskom cijenom da, čim više prodaju, više gube. Ali njihov cilj je dovesti kupca u svoju trgovinu. Tamo će mu prodati nešto drugo po višoj cijeni, na kojoj će zaraditi gubitak promotivnog proizvoda i još na kraju i profitirati. Rijetki su oni koji imaju vremena i strpljenja krstariti trgovačkim centrima i u svakom od njih kupiti baš ono što je na akciji.

2. Koriste superskupi proizvod kao varku

Ušli ste u trgovinu sportskom opremom i vidjeli na ponudi bicikl za 3.000 eura. Na brzinu ste izračunali da za te novce možete kupiti polovni automobil, koji u sebi ima još pet godina života. Hoće li iko ikad kupiti taj bicikl?

Ustvari, nije niti bitno. On je tu da vam pomogne da prihvate činjenicu da ćete vi za bicikl koji kupujete platiti mnogo novca. Odjednom vam je odmah lakše. To je često psihološka uloga veoma skupih proizvoda u trgovačkim linijama – normalizacija relativno skupih proizvoda namijenjenih širokom tržištu.

3. Ističu cijene koje uopšte nijesu snižene

Protivzakonito je tvrditi da je neki artikl snižen ako nije. Međutim, je li protivzakonito od dvadeset artikala na polici cijenu jednog ispisati trostruko većim brojkama i staviti je na crvenu podlogu? Nije. A istraživanja su pokazala da se artikli s tako istaknutim cijenama prodaju jednako dobro kao i artikli koji su označeni kao sniženi i zaista imaju sniženu cijenu. Čuvajte se istaknutih cijena.

4. Stvaraju utisak da je proizvod bolji jer je skuplji

Znači li viša cijena i bolji kvalitet? Često znači. Dobar primjer su, kad smo ih već ranije spomenuli, bicikli, gdje morate potrošiti nešto više novca ako mislite s biciklom koji ste kupili voziti po šumskim stazama ili nabijati na njemu veliku kilometražu putujući svaki dan na posao. Novac uložen u skuplje komponente tu će se isplatiti, jer će biti trajnije i tražiće manje održavanja.

U drugim slučajevima, skuplji proizvod je jednostavno bacanje novca. Dobar primjer su razne trgovačke marke prehrambenih proizvoda, koje su često bitno jeftinije od poznatih marki, a kad pogledate deklaraciju vidite da se čak i proizvode u istoj fabrici. Slično je i s automobilima: pojedini proizvođači auto na istoj platformi uz malo dodatne opreme pod drugom markom prodaju za puno više novca. Na primjer, Audi A3 i Škoda Octavia su ispod karoserije isti automobil, a početni model Audija je mnogo skuplji od Škode.

5. Prodaju vam ono što vam ne treba

Trgovci odjećom su majstori ove tehnike: nasred butika ili pored blagajne će postaviti veliku košaru s gomilom snižene robe. Sve se nudi po smiješnim cijenama. Prekopajte, i iz trgovine ćete izaći s odjevnim predmetima koje nijeste uopšte planirali da kupite. U konačnom, iako je cijena bila niska, ostavili ste novac u trgovini za nešto što bi u sljedećem koraku vjerovatno išlo na uništavanje.

Tomislav Milić, Stratego.hr/Investitor.me