Mall of Berlin, Shopping mall, Berlin

Njemačku čeka talas stečajeva

Podijeli

Njemačke kompanije su kroz pandemijsku krizu prošle uglavnom glatko, prvenstveno zahvaljujući državnim subvencijama. No, u idućim godinama prijeti još više stečajeva, posebno velikih firmi, procijenila je osiguravajuća kuća Allianz Trade.

Postoji nekoliko uzroka za takav trend – rat u Ukrajini, nova pandemija zatvaranja u Kini, prekinuti lanci snabdijevanja, nestašice, veći troškovi rada i više cijene, posebno energije i sirovina.

Iako Allianz Trade u posljednje vrijeme stalno bilježi sve manje slučajeva, trend sve veće nelikvidnosti traje već nekoliko godina, kažu ekonomisti ove agencije.

“Kompanije se ne smiju zavaravati da su sigurne. Kad je u pitanju kolaps, to je to”, rekao je šef Alliance Trade za Njemačku Milo Bogaerts. Istina je, dodao je, da je u 2021. dvanaestu godinu zaredom pao broj nesolventnih firmi, ali zato su dugovi kompanija u stečaju i štete koje proizlaze iz tih stečajeva rekordne, prenosi SEEbiz.

Što to znači? Da je sveukupno manje stečajeva, ali su zato posebno veliki, objasnio je Bogerts.

Ukupni dugovi svih insolventnih kompanija u Njemačkoj lani su povećani treću godinu zaredom, za 10,5 odsto na 48,1 milijardu eura, što je najviše od 2009. godine, kada je zabilježen rekord od 73 milijarde eura. Prijašnjih godina dugovi su već enormno porasli – 2019. za 25,7 odsto, a 2020. za 65,3 posto.

Pao je broj kompanija kojima prijeti stečaj. “Iako ima mnogo izazova, finansijska situacija njemačkih firmi sada je prilično jaka, a time i njihova otpornost”, rekao je Bogerts. “Udio onih kojima prijeti stečaj lani je pao na šest odsto, a državna pomoć ide naprijed.

Ove godine, procjenjuje Alliance Trade, broj nesolventnih firmi će se neznatno povećati, četiri odsto na oko 14.600, no iduće će ih biti 10 odsto više, odnosno 16.130. Krajem 2023. biće ih znatno manje nego prije krize.

No, kažu ekonomisti, država je pomažući kompanijama tokom pandemije vještački smanjila broj stečajeva, što se ne uklapa u ukupno stanje ekonomije. Uz razne oblike finansijske pomoći, tokom pandemije uvedena su posebna pravila o podnošenju zahtjeva za stečaj, čime je spriječen talas stečajeva.