Emil Tedeschi, Emil Tedeski, Atlantic Grupa

Tedeski o aktuelnoj krizi: “Brinem da li imamo kapetane koji znaju da upravljaju u ovakvim vremenima”

Podijeli

„Zaronili smo u najveću krizu svih vremena, sigurno od kad ja poslujem, a poslujem 35 godina, a neki kažu od Drugog svjetskog rata. Imam bojazan za ekonomiju! Istina je, posljednjih deset godina jeste bilo teško, ali je rast bio visok, kamatne stope najniže, centralna banke ECB i FED su naštampale ozbiljnu količinu para. Sada su svi inputi poskupjeli. Plus su plate otišle gore i nedostaje radne snage,“ rekao je Emil Tedeski, hrvatski privrednik i predsjednik Uprave Atlantic Grupe na prvoj regionalnoj konferenciji Poslovnog dnevnika „Bez predrasuda, samo biznis“ koja je nedavno održana u Beogradu.

On je dodao i sljedeće: „Brine me koliko imamo kapetana brodova koji će znati upravljati u ovakvim vremenima. To što će susjedu crknuti krava je jako loše. Zaposleni u kompanijama koje mogu propasti su naši potrošači“.

Nedostatak radne snage je, kako je rekao, jedan od najozbiljnijih problema.

„Prvi put sam doživio da u Italiji ne mogu da naručim posluženje u sobi na italijanskom, jer su zaposleni iz drugih zemalja i može da se naruči samo na engleskom. Kada sam pitao zašto im ne radi jedan restoran, rekli su da nemaju dovoljno kuvara i konobara. Nedavno sam bio i u Njujorku, mnogi restorani su zatvoreni. Dobili su podsticaje od države i poslije pandemije nijesu ni otvarali. Ovoj regiji nedostaje minimum dva miliona stanovnika, fale nam ljekari, inženjeri, učitelji, dostavljači, vozači, kuvari, konobari. Region gubi na broju stanovnika, zato zajednički možemo da radimo na infrastrukturi, internetu, željeznici, gasovodima da bismo unaprijedili okruženje“, posavjetovao je Tedeski, prenosi portal “Sve o novcu”.

Iako je rat u Ukrajini stravičan, Tedeski je rekao da možda postoji šansa da se nametnemo kao atraktivna regija za proizvodnju. „Evropa je sama po sebi nekonkuretna jer je najskuplja, ali možda mi kao manje razvijeni imamo šansu“, istakao je on.

Zato je važno, prema njegovim riječima, da sve zemlje regiona postanu punopravni članovi EU. To je dobro za njihove građane i ekonomije, dodao je.

Kada je riječ o saradnji u regiji naglasio je da postoji napredak u dijalogu u regionu, biznis je krenuo prvi, pa onda politika, sport, kulturna razmena.

Nije pobijedio onaj koji profitira, nego onaj koji opstane

Svaki poslovni lider treba da, kako je istakao Tedeski, napravi sistem održivim.

„Fudbalska utakmica traje 90 minuta, možda budu i produžeci, možda će se pucati penali, ali se na kraju zna ko je pobjednik. U biznisu nije pobijedio onaj ko ima dobre rezultate na kraju prvog kvartala ili kraja godine, već onaj ko je opstao. Naravno da moramo da učimo iz istorije i naši najveći uspjesi iz prošlosti su najveći izazovi u budućnosti. Zašto? Driblinzi koje smo već prodali na tržištu, gdje smo nadmašili sebe, odavno su pročitani. Ako ne postavimo inovativne koncepte mi smo izgubili korak sa vremenom“, rekao je Tedeski.