Q1 2018: Značajan rast profita OTP-a, dobit CKB-a porasla na 2,21 milion eura

Podijeli

U prvom kvartalu 2018. OTP grupa zabilježila je 79,3 milijardi forinti (251,4 miliona eura) dobiti nakon oporezivanja, što je rast od 19 posto godišnje. Doprinos dobiti izvan Mađarske je značajno poboljšan (1Q 2017.: 33 posto, 1Q 2018.: 46 posto), saopšteno je iz kompanije.

U skladu sa smjernicama Uprave, samo jedna stavka usklađenja zabilježena je u ovom razdoblju, porez u iznosu -14,7 milijarda forinti (nakon oporezivanja). Taj iznos uključuje cjelogodišnji iznos mađarskog poreza na dobit knjiženog već u prvom kvartalu 2018. te kvartalni iznos slovačkog poreza nadobit.

OTP-ova Crnogorska komercijalna banka (CKB) ostvarila je takođe rast dobiti u prvom kvartalu koji iznosi 600 miliona forinti (2,21 milion eura).

Što se tiče pojedinačnog poslovanja, OTP Core, grupa mađarske OTP banke, zabilježila je 39,1 milijardu forinti neto dobiti, a slijedi DSK Bank s preko 11 milijarda forinti. Ruska podružnica je nadmašila prijašnje rezultate s 8,5 milijarda forinti, a hrvatska sa 7,7 milijarda forinti (od čega OTP banka Hrvatska bilježila 2,7 milijardi, a Splitska banka 5 milijardi) te ukrajinska podružnica s 5,8 milijarda forinti.

Što se tiče OTP banke Rusija, ovo su najbolji kvartalni rezultati još od 2012. godine, dok je dobit zabilježena u ovom kvartalu najbolji rezultat ukrajinske podružnice ikad. Isto vrijedi za OTP banku Rumunija (1,5 milijarda forinti).

Značajan doprinos dobiti proizašao je iz lizinga (2,5 milijarda forinti) i upravljanja imovinom grupe (1,2 milijarde forinti). Slovačka (0,8 milijardi forinti), i srpska (0,6 milijarda, od čega je 460 miliona doprinos Vojvođanske banke) sve su ostvarile dobit. Iako je Touch Bank pretrpjela još jedan gubitak na nivou kvartala (-1,3 milijarde), njegov opseg je smanjen i u poređenju s prethodnim kvartalom i na godišnjem nivou.

Portfelj devizno usklađenih bruto kredita bilježi porast od 7 odsto u odnosu na prošlu godinu, međutim, zbog prodaje i otpisa nenaplativih kredita, kretanja volumena DPD0-90 kredita su ilustrativnija: prihodujući krediti su narasli za 2,3 odsto u odnosu na prethodni kvartal i za 11 odsto u odnosu na prethodnu godinu (prilagođeno za tečajne razlike). Dok je organski rast kredita uglavnom posljedica rasta korporativnih kredita u 2016. i 2017., u 2018. je struktura kvartalnog kreditnog rasta uravnoteženija. Svi segmenti poslovanja bilježe pozitivne kvartalne stope rasta: unutar ukupnog rasta naplativih kredita od 2,3 odsto, stambeni krediti bilježe rast od 1 odsto , potrošački krediti i krediti malih i srednjih preduzetnika su porasli za 4 odsto, korporativni krediti srednjim i velikim preduzećima bilježe rast od 2 odsto.

Ukupan trošak rizika je pao za 6,5 milijardi u prvom kvartalu 2018, 19 odsto manje nego prethodne godine. Ukupan trošak rizika iznosio je -1,3 milijarde forinti. Konsolidovana stopa troškova rizika je bila 0,3 odsto.

Devizno usklađen portfelj depozita zabilježio je rast za 127 milijarde forinti (rast od 1 odsto u odnosu na prošli kvartal). Najsnažniji kvartalni priliv zabilježili su OTP Core (4 odsto) i OTP banka Rumunija (8 odsto).

S obzirom na kvartalnu dinamiku profita, usklađena dobit nakon oporezivanja porasla je za 19,7 milijarda forinti (33 odsto kvartalno), uz jednokratne stavke na računu dobiti i gubitka. Kvartalni rizik smanjen je za 93 odsto kvartalno, a operativni troškovi smanjeni su u odnosu na sezonski visoke nivoe četvrtog kvartala. Oštar kvartalni pad ostvaren je kroz administrativne troškove (marketing, stručne naknade), dok su troškovi zaposlenih nastavili rasti na kvartalnom nivou kao rezultat snažne inflacije plata, prenosi SEEbiz.

Na kraju prvog kvartala 2018, likvidnost OTP grupe je stabilna: operativna rezerva likvidnosti čini ekvivalent od 9,3 milijardi eura. S krajem marta 2018. konsolidovani omjer Common Equity Tier1 prema IFRS-u bio je 15,0 odsto (povećan za 2,4 postotna poena kvartalno).

U skladu s Odlukom koju je donijela Glavna skupština, Banka je izdvojila 15.330 miliona forinti dividende koja će biti isplaćena u budućnosti od zadržane dobiti iz prvog kvartala 2018. godine.