MMF: Srbija privukla polovinu svih direktnih investicija u regionu

Podijeli

Međunarodni monetarni fond konstatovao je da je Srbija privukla više od polovine ukupnih stranih direktnih investicija (SDI) realizovanih u šest ekonomija Zapadnog Balkana (ZB-6) u posljednjih deset godina.

Ostatak investicija dijele preostalih pet ekonomija Zapadnog Balkana, dodaje se u radnom dokumentu MMF-a pod nazivom “SDI u novijim članicama EU i na Zapadnom Balkanu”, objavljenom na zvaničnom sajtu te međunarodne institucije.

U regionu Zapadnog Balkana, gdje je tranzicija kasnije počela, najveći dio priliva SDI realizovan je u posljednjoj deceniji, kao rezultat nedavnih značajnih napora u oblasti mjera za privlačenje stranih investitora, navodi MMF.

Prosječan iznos SDI po stanovniku na Zapadnom Balkanu manji je nego u novijim članicama EU, ali je udio SDI u bruto domaćem proizvodu ZB-6 zapravo veći, jer su ekonomije u regionu relativno male, napominje MMF.

U dokumentu se navodi da BDP regiona Zapadnog Balkana predstavlja petnaestinu BDP-a regiona novih članica EU.

MMF ocjenjuje i da je 11 novih članica Unije privuklo gotovo 700 mlrd USD SDI zaključno sa krajem 2016. godine, i da su SDI odigrale važnu ulogu u ubrzanju rasta istočnoevropskih ekonomija.

Jačanje institucija, obučenost radnika i kvalitetna infrastruktura od ključnog su značaja za privlačenje SDI na Zapadnom Balkanu i u novim članicama EU, smatra MMF, uz ocjenu da bi budžetske prihode, umjesto na subvencije, trebalo usmjeriti na ulaganje u obrazovanje, obuku i infrastrukturu, prenosi Tanjug.

Kod zemalja Zapadnog Balkana, najveći benefit donosi jačanje institucija, a kod novih članica EU procjenjuje se da su benefiti od reforme institucija, unapređenja infrastrukture i bolje obučenih radnika podjednaki.

U analizi se takođe napominje da je Zapadni Balkan dio kineske inicijative “Pojas i put” čiji je cilj bolja povezanost Istoka i Zapada, i da je ovaj region kineska “kapija” za Evropu sa otvorenim perspektivama za investitore van Evrope.