Ulaganja u digitalni marketing porasla 44 odsto

Podijeli

Potrošnja na digitalno oglašavanje u SAD-u i Velilkoj Britaniji skočila je prošle godine za 44 odsto, na 52 milijarde dolara, pokazalo je najnovije istraživanje, čiji autori procjenjuju da se globalno potrošnja približava nivou od 100 milijardi dolara.

Digitalno oglašavanje privlačno je brendovima jer za razliku od objave digitalnih oglasa putem posrednika omogućuje direktan pristup potrošačima putem društvenih mreža, optimizaciju pretraživanja ili digitalnih sekretarica, poput Amazonove Alexe.

Skok potrošnje na digitalno oglašavanje u prošloj godini dijelom odražava težnju kompanija da same oglašavaju svoje proizvode, posebno nakon prigovora komoanija poput Procter & Gamblea i Unilevera na prevare pri oglašavanju putem Interneta.

Oglašivače frustrira i problem ‘sigurnosti brenda’ koju može ugroziti objava oglasa uz neprimjereni sadržaj na Internetu, pa se trude da preuzmu veću kontrolu nad ciljanjem određene publike.

“Nema sumnje da oglašivači nastoje ojačati vlastite službe za oglašavanje i da se spremaju više trošiti na digitalno oglašavanje kako bi ostali konkurentni”, konstatujr autor istraživanja Damian Rajan iz računovodstvene kompanije Moore Stephens.

“Naše istraživanje pokazuje da je taj novac izdvojen iz budžeta za medije i da će snažno uticati na vrijednost agencija fokusiranih na medije”, dodaje Rajan, aludirajući na tradicionalne agencije za oglašavanje. koje imaju teškoća s prilagođavanjem digitalnom dobu, prenosi Hina.

Kompanija Moore Stephens sprovela je istraživanje u saradnji sa savjetodavnom firmom za oglašavanje i medije WARC, obuhvativši 800 kompanija u Sjevernoj Americi, azijsko-pacifičkoj regiji i Evropi.

Istraživanje je pokazalo da su brendovi u Velikoj Britaniji i Sjevernoj Americi prošle godine na digitalno oglašavanje potrošili 23 ofsto odgovarajućeg budžeta, u odnosu na 16 odsto potrošenih godinu dana ranije.

Pritom je u američkim kompanijama 63 odsto budžeta za tehnologiju potrošeno unutar kuće, u odnosu na 44 odsto u godini ranije.

Paralelno su strogi evropski propisi o zaštiti podataka, koji su stupili na snagu u maju, i zabrinutost zbog odnosa prema podacima u Googleu i Facebooku, dvije najveće platforme za oglašavanje putem Interneta, podstakli više aktera u sektoru oglašavanja na spajanje odnosno reorganizaciju.

“Na početku smo perioda velikih promjena”, konstatovao je u razgovoru za Reuters autor istraživanja Damian Rajan.

Valja takođe pažljivo pratiti pojavu kompanija koje nude platforme s kompletnim paketom usluga namijenjenih oglašivačima, napominje Rajan, izdvajajući primjer Adobe Systemsa i njegove akvizicije kompanije za elektroničku trgovinu Magento, teške 1,7 milijardi dolara.

Ovih je dana Adobe za 4,75 milijardi dolara kupio i proizvođača softvera za direktno oglašavanje među kompanijama Marketo.

“Brendovi u načelu nerado povjeravaju podatke agencijama (za oglašavanje). Jasan je trend da brendovi nastoje da preuzmu kontrolu nad tehnologijom oglašavanja”, zaključuje Rajan.