Smanjenje državnog aparata: Otpušteno 339 radnika sa državnih jasli, za otpremnine se javilo njih 424

Podijeli

Do 1. septembra ove godine ukupno je otpušteno 339 službenika, i to 96 zaposlenih na centralnom nivou i 243 opštinara, dok je 424 činovnika izrazilo interesovanje za sporazumni prestanak radnog odnosa, pokazuje zvaničan Izvještaj o realizaciji Plana optimizacije javne uprave.

U dokumentu Ministarstva javne uprave, čije djelove objavljuje Portal Analitika, se navodi da je za 277 službenika (76 činovnika + 201 opštinara) prestao radni odnos zaključen na određeno vrijeme, od čega je najveći broj u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja – 31.

Vlada je u prvoj sedmici jula uvela jednogodišnji moratorijum za zapošljavanje u javnoj upravi i najavila otkaze za sve zaposlene na određeno vrijeme.

Komparativni podaci pokazuju da je, na državnom nivou, u prosjeku 8,26% službenika zaposleno na određeno, u odnosu na ukupan broj zaposlenih na neodređeno. Na lokalnom nivou ima čak 1.515 zaposlenih na određeno vrijeme.

To praktično znači da tek treba da uslijede otpuštanja zaposlenih na određeno vrijeme.

Čak 424 službenika i opštinara žele da ode uz otpremninu: Na osnovu prikupljenih podataka ukupno je 67 državnih službenika izrazilo interesovanje za sporazumni prestanak radnog odnosa, i to 11 u ministarstvima, 51 u organima u sastavu ministarstava i pet u javnim institucijama.

Što se tiče lokalne uprave, interesovanje za sporazumni prestanak je izrazilo njih 357 od čega najviše u Pljevljima, gdje je 61 opštinar izrazio interesovanje u organima lokalne uprave, a 142 zaposlena u javnim službama, a potom u Bijelom Polju, gdje je 58 službenika izrazilo interesovanje za sporazumni prestanak radnog odnosa.

“Od 58 ovih lica, 36 je zaposleno u privrednim društvima, 18 u organima lokalne uprave i četiri u javnim ustanovama”, kaže se u Izvještaju.

Visina otpremnina za njih ukupno 424 biće definisane u narednom periodu.

Ukupno 20 institucija, uz opštine, kako je predviđeno i mjerama Plana, je sprovelo anketu o sporazumnom prestanku radnog odnosa, i to: Ministarstvo javne uprave (UZK), Ministarstvo pravde (Centar za posredovanje), Ministarstvo finansija (sa osam organa u sastavu), Direkcija za zaštitu tajnih podataka, Centar za konzervaciju i arheologiju, Agencija za zaštitu konkurencije, Akreditaciono tijelo, Agencija za mirno rešavanje radnih sporova, OB Pljevlja i Fond za obeštećenje.

Opširnije na Portalu Analitika