Bivši avganistanski ministar sada radi kao dostavljač u Njemačkoj
Sayed Sadaat bio je ministar komunikacija u avganistanskoj vladi prije nego što se u septembru prošle godine preselio u Njemačku u potrazi za boljom budućnošću. Sada je dostavljač u Lajpcigu.
Priznaje da su ga neki bliski ljudi kritikovali zato što je preuzeo takav posao nakon što je dvije godine služio u vladi. No za njega, kaže, posao je posao. S mjesta ministra odstupio je 2018. godine.
“Nemam zbog čega da se osjećam krivim”, rekao je 49-godišnjak stojeći u narandžastoj uniformi pored bicikla, prenosi Reuters, piše Index.hr.
“Nadam se da će i drugi političari slijediti isti put, raditi s javnošću, a ne se samo skrivati”, zaključio je. Njegova priča postala je posebno istaknuta nakon haosa koji se razvio u Avganistanu poslije preuzimanja talibana.
Njegova porodica i prijatelji takođe žele da odu iz zemlje. Nadaju se da će se pridružiti hiljadama drugih na evakuacijskim letovima ili će pokušati pronaći druge rute.
Sadaat se borio da pronađe posao u Njemačkoj koji bi odgovarao njegovom prethodnom iskustvu. S diplomama informatike i telekomunikacija, Sadaat se nadao da će pronaći posao u srodnom području. No bez znanja njemačkog, kaže, šanse su mu bile male.
“Jezik je najvažniji dio”, smatra Sadaat, koji ima i britansko državljanstvo. Svaki dan u školi jezika četiri sata uči njemački, a zatim započinje šestosatnu smjenu dostavljajući obroke.
“Prvih nekoliko dana bilo je uzbudljivo, ali teško”, rekao je opisujući izazov učenja vožnje biciklom u gradskom saobraćaju.
“Što više izlazite i što se više susrećete s ljudima, to više učite”, poručio je.


