kripto,crypto

Ovo su glavne kriptovalute

Podijeli

Kriptotržište iz godine u godinu sve više biva zatrpano različitim vrstama kriptovaluta, što stvara veliku konkurenciju onima koje su prisutne još od početka njihovog razvoja.

Kako pojedine procjene pokazuju, trenutno je u svijetu aktivo preko 8.000 različitih vrsta kriptovaluta, tačnije između 8.000 i 10.000, a samo u ovoj godini pojavilo se nekoliko desetina njih. S obzirom da je sve veći broj korisnika kriptovaluta pojava novih sigurno će se tek nastaviti.

Neke od najpoznatijih i najkorišćenijih vrsta kriptovaluta trenutno jesu bitcoin, zatim ethereum, dash, litecoin, tether, bitcoin cash, binance i brojni drugi. Iako je razlika između njih uglavnom samo u vrijednosti, konkurencija je velika. Među brojnim vrstama kriptovaluta, nova.rs izdvaja dvije najpoznatije i najkorišćenije, te nas upoznaje sa njihovim istorijatom i razvojem.

Bitcoin

Bitcoin je začetnik na tržištu kriptovaluta. Pojavio se, naizgled, ne tako davne 2009. godine, i od tada se mogu pratiti njegove oscilacije u vrijednosti. Ono što je, ipak, neosporivo jeste to da, uprkos brojnim pomenama njegove vrijednosti na berzanskom tržištu, bitcoin ostaje lider u digitalnim valutama.

Bitcoin je vrsta digitalnog novca koja je prvobitno napravljen kao otvoreni softver. Od njegovog nastanka do danas, kada je skočio za 100 odsto, došlo je do velike promjene u njegovoj vrijednosti.

Na početku razvoja njegova vrijednost iznosila je oko 0,30 dolara. Usljed povećanja korisnika raste i njegova vrijednost.

Ove godine njegova vrijednost bilježi možda i najveće oscilacije od začetka. Tako je od rekordnog pada na 30.000 sredinom godine, porastao za 100 odsto. Zbog toga je porasla zainteresovanost za ulaganje, te se sve veći broj korisnika opredjeljuje za ovaj vid zarade.

Ethereum

Ethereum, jedna od najpoznatijih kriptovaluta nakon bitcoina, nastala je 2016. godine, kada je objavljenja njena prva verzija pod nazivom Frontier. Osam mjeseci nakon prve verzije, svjetlost dana ugledala je i druga, stabilnija verzija, koja se zvala Homestead. Idejni tvorac ove kriptovalute bio je mladi programer Vitalik Buterin.

Nakon incidenta u maju 2016. godine kada je hakovana Decentralizovana autonomna organizacija (DEO) i ukradeno 50 miliona dolara ethereuma, shvatili su da moraju mnogo više poraditi na zaštiti podataka i bezbjednosti. Stoga, u julu iste te godine, dolazi do razdvajanja ethereuma na dva “bloka”, odnosno mreže – ethereum (ETH) i ethereum classic (ETC). Ubrzo nakon toga svako je nastavio svojim putem, te se ethereum ogradio od svog nekadašnjeg “partnera” ETC-a.

Ova kriptovaluta dostiže tržišnu, odnosno berzansku vrijednost godinu i sedam mjeseci nakon osnivanja. Ona je tada iznosila milijardu dolara.

Ethereum 2017. godine bilježi skok te premašuje vrijednost od 100 dolara, a kada su dobili i podršku Rusije, njegova vrijednost dostiže 400 dolara. Krajem iste godine cijena ethereuma bila je 800 dolara, dok je u januaru 2018. dostigla vrijednost od 1.418 dolara.

Litecoin

Ova kriptovaluta na tržištu se pojavila 2011. godine. Jako je povoljna iz razloga što je potrebno manje vremena za kreiranje bloka, a uz to povećava gornju granicu kada je riječ o kretanju novca.

Zbog ovakvih prednosti u svijetu kriptovaluta nosi naziv “srebrna kriptovaluta”, nakon bitcoina koji bespogovorno drži visoko prvo mjesto.

Karakteriše je visok nivo bezbjednosti i efikasnosti, a bazirana je na blockchain tehnologiji.

“Rudarenje” ove kriptovalute moguće je i preko običnih računara, s tim da je u tom slučaju prihod odsta manji.

Dash

Dash je jedna od novijih kriptovaluta, nastala 2017. godine. Uprkos tome što je dosta “mlada” u ovoj oblasti, bilježi učestali rast i veliku popularnost.

Radi na principu decentralizacije i jako je autonoman.

Napisan je u C++ programu, a karakteriše je izrazita privatnost korisnika, kao i brzina transakcija.

Tether

Ova kriptovaluta nastala je 2014. godine. Njegovo prvobitno ime bilo je RealCoin, dok je u novembru iste godine promenjen u tether.

Vezan je za američki dolar, a na osnovu povezanosti sa fiat valutom korisnicima omogućava minimalne troškove transakcije. Tome treba pridodati i izrazitu stabilnost.

Na početku ove godine nalazio se na visokom trećem mjestu po tržišnoj kapitalizaciji, a na svom tržištu se nalazi među najpopularnijim kriptovalutama.