rich people, rich man, businessman, wealthy

Gdje milioneri drže svoj novac?

Podijeli

Mnogi se pitaju – gdje milioneri drže svoj novac?

Pojedinci s visokim neto bogatstvom ulažu novac u različite finansijske klasifikacije i nekretnine, uključujući dionice, uzajamne i penzione fondove. Većina američkih milionera u nije naslijedila njihov novac već su ga sami zaradili. Prema sadašnjim podacima, tek peti milioner u SAD bogat je zato što je naslijedio novac i imovinu. Više od dvije trećine svih milionera su preduzetnici a evo nekih od lokacija na kojima najbogatiji drže svoj novac:

Gotovina i gotovinski ekvivalenti

Mnogi, a možda i većina milioneri su štedljivi. Kad bi potrošili sav novac, ne bi imali ništa za povećanje bogatstva. Troše na potrepštine i nešto luksuza, ali štede i očekuju da to učine i cijele njihove porodice. Mnogi milioneri drže veći dio novca u gotovini ili visokolikvidnim novčanim ekvivalentima. Uspostavljaju račun za hitne situacije prije nego što počnu ulagati. Milioneri rapoređuju novac drugačije od ostalih. Sve bankovne račune koje imaju vodi privatni bankar koji vjerovatno upravlja i ostalim njihovim bogatstvom. Oni rijetko posjećuju banke i bankare.

Studije pokazuju da milioneri mogu u prosjeku imati čak 25% svog novca u gotovini. Razlog tome je želja da se posjeduju sredstva u slučaju iznenadne krize na tržištu, što se sve češće dešava. Novčani ekvivalenti, finansijski instrumenti koji su likvidni gotovo kao i gotovina, takođe su popularni među milionerima. Primjeri novčanih ekvivalenata su investicioni fondovi na tržištu kapitala, depozitni sertifikati, komercijalne i trezorske hartije od vrijednosti.

Neki milioneri svoj novac drže u trezorskim zapisima koje stalno vraćaju i reinvestiraju. Likvidiraju ih kad im zatreba gotovina. Trezorski zapisi su kratkoročni zapisi koje izdaje američka vlada radi prikupljanja novca. Trezorski zapisi obično se kupuju uz popust. Kada ih prodate, razlika između nominalne vrijednosti i prodajne cijene je vaš profit. Voren Bafet, izvršni direktor Berkshire Hathawaya, ima portfelj pun računa na tržištu novca i blagajničkih zapisa.

Milioneri imaju i račune s nultim stanjem u privatnim bankama. Ostavljaju svoj novac u gotovini i novčanim ekvivalentima i ispisuju čekove na svoj račun s nultim stanjem. Na kraju radnog dana, privatna banka, kao garant njihovih računa, rasproda dovoljno likvidne imovine za podmirenje za taj dan. Milioneri ne brinu o FDIC osiguranju. Njihov novac se drži na njihovo ime, a ne na ime privatne banke osiguravača.

Drugi milioneri imaju sefove pune gotovine denominovane u mnogim različitim valutama. Ovi sefovi se nalaze u cijelom svijetu i svaka valuta se drži u zemlji u kojima je taj novac zvanično sredstvo plaćanja.

Nekretnine

Više od 200 godina ulaganja čini ovu vrstu imovine sigurnom luku za novac. Tokom svih ovih godina, ulaganja u nekretnine bila su primarni način na koji su miliineri stvarali i čuvali svoje bogatstvo. Trend je započeo kupovinom primarne kuće, a potom i ostalih stanova, obično za zakup. Nakon kupovine osnovne nekretnine, bogati su počeli da kupuju komercijalne nekretnine poput poslovnih zgrada, hotela, stadiona, mostova i još mnogo toga, što bi im omogućilo gomilanje bogatstva.

Milioneri često imaju velike portfelje nekretnina. Nakon što se etabliraju kao kupac na tržištu nekretnina, agenti za nekretnine počinju da im donose nove poslove. Veliki ulagači imaju mnogo miliona vezanih za nekretnine.

Nekretnine su imovina dugoročno unosna za ulaganje i sigurna opcija za milionere koji vole pasivne prihode a nekretnine im to i pružaju.

Dionice i dionički fondovi

Neki milioneri vole jednostavnost. Ulažu u indeksne fondove i dionice koje jednostavno isplaćaju dividende. Sviđaju im se pasivni prihodi od vlasničkih hartija od vrijednosti, baš kao što im se sviđa pasivni prihod od najma koji im pružaju nekretnine. Oni jednostavno ne žele da troše svoje vrijeme za upravljanje investicijama.

Ultra-bogati ulagači mogu imati kontrolni udio u jednoj ili više velikih kompanije. No, mnogi milioneri imaju portfelj od samo nekoliko vlasničkih hartija od vrijednosti. Mnogi od njih drže indeksne fondove jer zarađuju pristojne povrate i ne moraju trošiti vrijeme na upravljanje njima. Takođe imaju niske naknade za upravljanje i izvrsnu diversifikaciju. Milioneri vole i dionice koje plaćaju dividende za pasivni prihod koji im pružaju. Naravno, oni su zainteresirani za povećanje kapitala, ali za neke je to manje briga nego generisanje tekućeg prihoda.

Privatni kapital i hedge fondovi

Osim ako nijeste multimilioner, ne bi trebalo da učestvujete u hedge fondu ili ulazite u privatni dionički fond. Javni dionički kapital dobro je poznat jer se njegovim dionicama trguje na berzama. Jedna od njegovih prednosti je likvidnost.

Privatni dionički fondovi, s druge strane, uglavnom svoja ulaganja dobijaju od velikih organizacija poput univerziteta ili penzionih fondova. Ulagači privatnih investicionih fondova moraju biti akreditovani ulagači s određenom neto vrijednošću, obično najmanje 250.000 dolara. Akreditovani ulagači mogu biti pojedinci i organizacije, ali su oni definisani strogim propisima. U drugim područjima, fondovi privatnog kapitala ne moraju biti u skladu s toliko propisa kao javni dionički kapital. Neki od ultra bogatih, ako su akreditovani ulagači, ulažu u privatni kapital.

Hedge fondovi nijesu isto što i privatna dionička društva. Hedge fondovi koriste združena sredstva i sprovode više strategija kako bi svojim ulagačima ostvarili velike povrate. Hedge fondovi ulažu u ono što menadžeri fondova misle da će ostvariti najveću moguću kratkoročnu dobit.

Roba

Roba, poput zlata, srebra, prava na mineralne sirovine ili stoke, da spomenemo samo neke, takođe su zalihe vrijednosti za milionere. Ali, zahtijevaju fizičko čuvanje i imaju određeni nivo složenosti u upravljanju, s kojom se mnogi milioneri jednostavno ne žele baviti.

Alternativne investicije

Neki milioneri, zajedno s ultrabogatima, dio svog novca drže u drugim alternativnim ulaganjima poput materijalne imovine poput likovne umjetnosti, skupih muzičkih instrumenata ili rijetkih knjiga. Takođe, postoje milioneri i ultrabogati koji ulažu u prava intelektualnog vlasništva kao što su prava na pjesme ili filmove. To mogu biti vrlo unosna ulaganja.

Kriptovalute

Procjenjuje se da postoji oko 100.000 milionera iz svijeta kriptovaluta od kojih većina ima bitcoin. Da biste pokušali zaraditi svoje bogatstvo u kriptovaluti, morate biti spremni da preuzmete određeni rizik, a mnogi milioneri nemaju apetita za to. Mnogi ljudi su na ovaj način postali milioneri, dok su neki izgubili novac, posebno u ovoj godini kada je kriptotržište palo.

Širok izbor

Milioneri imaju mnogo različitih opcija za ulaganje, pa je teško generalizovati gdje drže svoj novac. Svako od njih ima svoju filozofiju i stav gdje ulagati. Sve gore navedeno su legitimna ulaganja koja donose veće ili manje šanse za uvećanje bogatstva, pa mnogi preferiraju da svoj novac uloži na više strana. Upravo je diverzifikacija investicija jedno od najboljih ulagačkih strategija.