Zbog Brexita navala na britansko državljanstvo

Podijeli

Uz zvukove Beatlesa, novi britanski državljani spremaju se obećati vjernost kraljici Elizabeti II i povećati broj građana zemalja Evropske unije koji se na taj način nadaju osigurati svoju budućnost u Velikoj Britaniji nakon Brexita.

U gradskoj upravi Islingtona na sjeveru Londona, u grupi koja se okupila ispred “Union Jacka”, zastave Velike Britanije i portreta kraljice, priča se o kriketu, omiljenom nacionalnom sportu, kao znak privrženosti novoj domovini.

“Prije referenduma o EU 23. juna 2016. nikad nijesam razmišljala da uzmem britansko državljanstvo”, objašnjava Almudena Lara, 43-godišnja Španjolka, zaposlena u dobrotvornoj organizaciji, prenose agencije.

“Kao građanka Evrope osjećala sam se kao kod kuće. Ali sada, s tom nesigurnošću… S obzirom da sam imala pravo dobiti državljanstvo, bilo je sigurnije to učiniti”, dodaje ta majka dvoje djece koja živi u Velikoj Britaniji već 19 godina.

London i Brisel sklopili su preliminarni sporazum u decembru prošle godine kako bi se garantovala prava približno tri miliona evropskih građana koji žive u Velikoj Britaniji i miliona britanskih emigranata u EU.

No, mnogi su nepovjerljivi prema tom obećanju pa je 2017. godine čak 38.528 državljana EU dobilo britansko državljanstvo, nasuprot samo 15.460 godinu ranije.

Kako bi se potvrdilo pristupanje britanskom državljanstvu, potrebno je prisustvovati svečanosti u gradskoj upravi svoje četvrti na kojoj treba obećati vjernost kraljici i obavezati se na poštovanje zakona i demokratskih vrijednosti zemlje.

Većina podnosilaca zahtjeva dolazi s indijskog potkontinenta i subsaharske Afrike. Neki državljani tih zemalja, ali i iz EU, došli su u Veliku Britaniju nakon bijega iz vlastite zemlje.

Da bi se dobio britanski pasoš, kandidati moraju živjeti u Velikoj Britaniji najmanje pet godina. Sam postupak može ispasti dug i skup (oko 1.500 eura).

Podnosioci zahtjeva moraju proći i test iz britanske kulture koji uključuje istoriju, politiku, sport i kuvanje.