Srbija će prodati Telekom, plan je da se Albanijom uveća njegova vrijednost

Podijeli

Ministar trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je da ponuda Telekoma Srbija za kupovinu Telekoma Albanije ne znači da je država odustala od ideje o prodaji te kompanije, već da se na taj način povećava njena vrijednost.

Prethodno je srpski Telekom, koji je 58,11 odsto u vlasništvu Srbije, potvrdio da je zainteresovan da kupi drugog po snazi albanskog teleoperatera čiji je trenutni vlasnik njemački Deutsche Telekom, kompanija koja posluje širom svijeta, a koja, prema podacima sa njihovog sajta, u regionu ima vlasništvo i u kompanijama u Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori.

“Ako sjutra i odlučite da prodate Telekom, njegova vrijednost će biti daleko veća ako posluje u više država u regionu, ako ima značajano tržišno učešće u njima, ako ima više servisa koje pruža… Prema tome, apsolutno nema osnova da se izvodi takav zaključak da se odustalo od nekog oblika transformacije, što ne znači ni da postoji odluka da se ide ka tome. Ali, ovo je jedan potez kojim će, ako država ostane vlasnik, imati kompaniju sa značajnom tržišnom vrijednošću, a ukoliko se ta kompanija prodaje, cijena će biti veća i tražiće se više nego što je to bio slučaj bez ove akvizicije”, rekao je Ljajić za Radio slobodna Evropa.

Ovo može da se tumači i kao odgovor Ljajića na strahove vlasti u Tirani da bi ulazak Telekoma Srbija u vlasništvo drugog po veličini operatera u Albaniji otvorio prostor za politički uticaj Beograda, o čemu možete čitati u posebnoj vijesti.

O namjeri da kupe Telekom Albanije, u srpskoj kompaniji nijesu pružili mnogo detalja, ali su naveli da im je “cilj da se pozicioniraju kao regionalni lider u oblasti telekomunikacija”.

“Dali smo ponudu i u toku je razmatranje”, saopšteno je iz Telekoma Srbije.

Namjeru o ulasku i na tržište Albanije, ministar Rasim Ljajić ocjenjuje kao sasvim logičan i opravdan potez.

“Na globalnom nivou, tržište telekomunikacija jeste u krizi i samo veliki igrači, bilo regionalni ili još veći, mogu da izdrže konkurenciju i da opstanu na tom tržištu. Prema tome, ovo je jedan potez koji je usmjeren ka širenju poslovanja u zemlje regiona, eventualno povećanja broja korisnika i servisa i usluga koje će im pružati i, u konačnom, ovo ima za cilj da poveća vrijednost kompanije. Prema tome, jedan sasvim, sasvim logičan potez”, rekao je Ljajić.

Radio Slobodna Evropa podsjeća da je Srbija u posljednjih sedam godina dva puta bezuspješno pokušavala da proda Telekom. Prvi put za vrijeme vlade premijera Mirka Cvetkovića i Demokratske stranke – 2011. godine, a drugi put za vrijeme vlade koju vodi Srpska napredna stranka aktuelnog predsjednika, tada premijera Aleksandra Vučića – 2015. godine.

Oba puta tenderi su propadali, jer država nije bila zadovoljna dostavljenim ponudma.

U decembru 2011. godine, na vanrednoj konferenciji za novinare, Vučić je rekao da je ponuđena cijena za tu kompaniju bila “nešto niža od očekivane i da je u skladu sa tim donijeta odluka da se Telekom ne prodaje”.

Vlada Albanije: Telekom Srbija nije dobrodošao