Pet stvari o kojima ne razmišljate, a mogu vas skupo koštati na razgovoru za posao

Podijeli

Uobičajeni savjeti svima su poznati: čvrsti stisak ruke prilikom upoznavanja i gledanje poslodavca u oči.

Na razgovor za posao trebalo bi doći pripremljen, upoznat s poslom kojim se kompanija bavi i pristojno obučen. No, kažu stručnjaci, postoji i nekoliko stvari o kojima kandidat prije, za vrijeme i poslije razgovora za posao nikad neće razmišljati, a može ga skupo koštati. U nastavku je pet stvari na koje treba pripaziti.

Cigareta prije razgovora

Razgovor za posao sam je po sebi stresna situacija. Pušači će se pokušati opustiti cigaretom. To je prva greška, kaže Pol Mekdonald, izvršni direktor u Robert Half, agenciji za zapošljavanje. Miris je prvi dojam koji će poslodavac o vama dobiti. U zatvorenom prostoru, kancelariji gdje će se razgovor odvijati svaki miris postaje naglašeniji. Dim cigarete posebno ulazi u odjeću i ostaje na prstima pa bi ulaskom u takvu prostoriju poslodavca mogao zapljusnuti smrad “pepeljare”. No, ne bi trebalo izbjegavati samo cigarete, kaže, već i snažne parfeme. Poslodavci ne vole napad na svoja čula.

Doći na razgovor prerano

Kandidat koji zakasni na ugovoreni razgovor ispašće neozbiljan i nepouzdan u očima poslodavca. No, dolazak na razgovor prerano nije ništa bolji.

“Poslodavac to može protumačiti kao nepoštovanje njegovog rasporeda”, opominje Ešli Stal, savjetnica za karijere.

Dođete li pola sata prije, sekretarica ili službenica mora vas najaviti poslodavcu koji bi se mogao osjetiti požuren. Kašnjenje nikako nije opcija, ali doći maksimalno deset minuta prije je prihvatljivo, savjetuje ona.

Doći na razgovor s bočicom vode ili, nedajbože, mobilnim telefonom

Dođete li na intervju s mobilnim telefonom u ruci vaš je razgovor vjerovatno gotov. Nepristojno, ometajuće i jasna poruka poslodavcu da vam posao nije prioritet, kaže Alison Dojl, novinarka portala balance careers. Takođe, riješite se kafe, soka ili bočice vode prije ulaska u prostoriju, upozorava. To ne samo da je neprofesionalno, nego ćete možda i nesvjesno, što god podnijeli sa sobom, neprestano prevrtati po rukama. To odvlači pažnju i vama i poslodavcu. Ništa bolje nije ni odlaganje bočice na sto.

“Time stvarate barijeru između sebe i poslodavca”, kaže Dojl, a moguće su i nezgode. Prolivanje kafe ili vode po stolu ili čak poslodavcu.

Ne postaviti pitanje ili odmah pitati za plaću

Kraj je svakog razgovora obično rezervisan za pitanja kandidata. “Imate li kakvih pitanja?”, upitaće poslodavac, a puno će kandidata reći “nemam”. To je greška. Često se dogodi, kaže Šeron Hulc, predsjednica organizacije Employment Resource Group, da se kandidat ne može sjetiti ničeg pametnog. U tom slučaju postoji jedno univerzalno pitanje koje se uvijek može postaviti.

“Koji su sljedeći koraci?”, legitimno je da se kandidat raspita o samom procesu zapošljavanja. Čeka li ga drugi krug razgovora ili dodatno testiranje, kada može očekivati povratnu informaciju, hoće li biti poziv ili e-mail.

Suprotno očekivanju, greška je odmah povući pitanje plaće, smatra Hulc. To je pitanje opravdano jedino ako poslodavac prvi spomene tu temu. Takođe, postoje i drugi načini za dobiti tu informaciju. Uvijek možete nazvati odjeljenje za ljudske potencijale te kompanije i provjeriti.

Ostaviti dobar dojam na osobu na recepciji

Iako o tome ne razmišljamo, prva i posljednja osoba koju ćemo sresti na razgovoru za posao nije poslodavac, već osoba koja radi u administraciji ili na recepciji. Ma koliko beznačajno se činilo, dobar dojam koji ostavimo na tu osobu mogao bi biti presudan. Nije neobična praksa da poslodavac od sekretarice zatraži mišljenje o Vama, kaže Ana Bučanan, predsjednica PR firme Buchanan. To može biti jednostavan gest, poput pitanja “Kako si?”, ali u ostavljanju dobrog dojma treba paziti da ne bi bili prenapadni i asertivni, upozorava ona.

novac.hr