U komšiluku postoje firme koje sa jednim zaposlenim zarađuju 1.000 eura na sat

Podijeli

Vjerovali ili ne, ali u Srbiji postoji na desetine firmi koje sa samo jednim zaposlenim zarađuju više od hiljadu eura po satu i to pokazuju zvanični podaci Agencije za privredne registre.

Jedan zaposleni, čist profit od 2,5 miliona eura za godinu dana, sa iskustvom od desetak godina u proizvodnji. Ovako u najkraćem izgledaju firme u Srbiji koje imaju samo jednog zaposlenog, a nalaze se među top pet preduzeća koje sa najmanjim brojem radnika zarađuju najveći profit u zemlji, piše Blic.

Računica pokazuje da one u prosjeku svakog mjeseca zarađuju po 208.000 eura, svakog radnog dana po 9.500 ejra, svakog sata po 1.183 ejra, a svakog minuta po nešto manje od 20 eura.

Na prvom mjestu po visini ostvarenog profita, uz uslov da ima jednog zaposlenog, jeste firma iz Beograda “Tiv produkt”, koja se bavi proizvodnjom papira i kartona. Prema podacima iz najnovijeg objavljenog finansijskog izvještaja za 2017. ova kompanija je ostvarila čistu zaradu od 346,2 miliona dinara (2,8 miliona eura). Pored fantastične dobiti, interesantno je i da je ista firma samo godinu dana ranije poslovala negativno i zabilježila neto gubitak od oko 144.000 eura. Negativno je poslovala i 2015. godine. Ima jednog vlasnika, preduzeće “Umpak”, koje se takođe bavi proizvodnjom papira, a u vlasništvu je tri fizička lica.

Na drugom mjestu je firma “Promo media”, registrovana 2001. sa osnovnom djelatnošću razrade građevinskih projekata. Sa jednim zaposlenim u 2017. godini je ostvarila dobit od 319,2 miliona dinara (2,6 miliona eura), a firma je bila u plusu i godinu dana ranije koju je završila sa profitom od 231 milion dinara. Četrdeset odsto firme je u vlasništvu građevinskog društva “Imperijal gradnja”, 20 odsto je u vlasništvu firme za Kipra “Namesta Investment limited”, a preostalih 40 odsto u rukama firme “Malex oli”, koja je registrovana za uvoz, izvoz i ugostiteljstvo, a čiji je jedini vlasnik Dragi Mićović, ujedno i direktor u “Promo media”. Mićović u javnosti slovi za bivšeg člana Upravnog odbora Fudbalskog kluba Crvena zvezda.

Na trećem mjestu je beogradska firma “Marina Dorćol”, osnovana 2005, koja je u 2017. sa jednim zaposlenim ostvarila dobit od 292 miliona dinara. Firma je u stečaju od aprila 2018. a interesantno je i to da je ova firma u 2016. ostvarila dobit od čak 1,5 milijardi dinara (12 miliona eura).

Najveći pojedinični vlasnik ove kompanije sa udjelom od pet odsto je preduzeće registrovano u Holandiji pod nazivom “Kimberly Enterprises”, dok je pet odsto u vlasništvu beogradske firme za konsalting “Capital Investments”, čiji je jedini vlasnik kompanija registrovana na Kipru pod nazivom “Blotton Management”.

Kako je sve ovo moguće? Ekonomista Aleksandar Stevanović objašnjava da za slučajeve gdje firme imaju jednog radnika, a ostvaruju visoke profite, najčešće postoje dva objašnjenja.

“Jedna mogućnost je da firme iznajmljuju potrebne radnike i za to plaćaju lizing kompanijama. Druga opcija je da je riječ o firmama koje nemaju potrebu za većim brojem zaposlenih jer imaju povezana lica, odnosno preduzeća koja zapošljavaju potrebne kadrove”, ocijenio je Stevanović za Blic.