Najplaćeniji poslovi u Njemačkoj: Sve što treba da znate o platama u toj zemlji

Podijeli

Njemačka je već decenijama unazad najčešći izbor stanovnika Balkana za selidbu u inostranstvo zbog posla i njihov broj stalno raste.

Njihovi motivi za preseljenje u Njemačku najčešće su u vezi sa boljim poslom, boljim uslovima rada i većim platama.

Selidba u inostranstvo može da bude jedna od najvažnijih životnih odluka. Za mnoge ambiciozne ljude, pronalaženje posla u zemlji u kojoj je njihova struka cijenjena i gde je industrija kojoj ta struka pripada dobro razvijena, predstavlja ostvarenje njihovih snova.

Ne samo da će bolje zarađivati, već će imati i priliku da steknu nova znanja i da napreduju u karijeri.

Razvijene zemlje Evrope i svijeta su u stalnoj potražnji za stotinama hiljada radnika u različitim sektorima i zbog nedostatka radne snage nude odlične uslove rada i visoke zarade za doseljenike. Jedna od tih zemalja je svakako i Njemačka, piše BIZLife.

Nemački internet portal za onlajn poslove Gehalt.de je nedavno završio iscripno istraživanje o visini zarada u Njemačkoj, u kome su obrađeni podaci o visinama zarada u 2018. godini za više od 490.000 radnika.

U istraživanju je, osim na visinu zarada, akcenat stavljen i na razliku u zaradama radnika u različitim regionima (saveznim državama) Njemačke, kao i na razliku u platama kod muškaraca i žena. Evo kakvi su rezultati.

Najplaćeniji poslovi u Njemačkoj

Kao što je to slučaj i u većini drugih zemalja, najplaćenije profesije u Njemačkoj su u medicinskom i finansijskom sektoru.

Tradicionalno, na samom vrhu liste po najboljim zaradama u Njemačkoj su primarijusi, koji su u 2018. godini u prosjeku zarađivali 115.300 eura godišnje, što je blagi pad u poređenju sa 2017. godinom, kada je prosječna godišnja bruto plata primarijusa iznosila 116.900 eura.

Ako uporedimo njihova primanja sa zaradama radnika u kuhinjama restorana i hotela – što je prema ovoj studiji najslabije plaćen posao u Nemačkoj – razlika je veća od 90.000 eura na godišnjem nivou.

Drugo mesto na listi pripada specijalistima za spajanja i akvizicije, koji su u 2018. godini prosječno zarađivali 99.635 eura.

Menadžeri fondova zauzimaju treće mesto sa prosječnom godišnjom bruto platom od 83.640 eura, a slijede ih ljekari specijalisti koji u Njemačkoj prosječno zarađuju 75.670 eura.

Računovođa je u prosjeku primao 75.671 eura, regionalni menadžer prodaje 74.528 eura. Ostale profesije na ovoj listi pripadaju finansijskom, prodajnom i poslovnom sektoru.

Najmanje plaćeni poslovi u Njemačkoj

Takođe slično kao i u drugim zemljama, većina najslabije plaćenih poslova u Njemačkoj pripada uslužnoj industriji. Tako na primjer, radnik u kuhinji prosječno godišnje prima 21.907 eura, frizer 23.202 eura, konobar 23.619 eura, a vozač 28.436 eura.

Trenutno je u Njemačkoj razlika u zaradama muškaraca i žena oko 22 odsto u korist muškaraca.

Savezna država Baden-Virtemberg se posebno ističe po neravnopravnosti polova u pogledu zarada, gdje se plate muškaraca i žena za iste poslove razlikuju za čak 26,5 odsto.

Na drugoj strani, u regionu Meklenburg-Zapadna Pomeranija je najmanja razlika u visini zarada, i ona iznosi 16,4 odsto u korist muškaraca, što je za 2,7 odsto manje nego u 2017. godini kada je razlika iznosila 19,1 odsto.

Velike razlike u zaradama u različitim regionima Njemačke

Savezna Republika Njemačka, koja će 2020. godine proslaviti 30 godina od ponovnog ujedinjenja, takođe je poznata po izraženim razlikama u visini zarada na istoku i zapadu zemlje. Međutim, iz godine u godinu primjetan je trend smanjivanja te razlike.

Razlika u visini zarada u zapadnim regionima i saveznim državama na istoku Njemačke je u 2018. godini bila čak 23,9 odsto, ali je ipak zabilježen njen pad za 1,3 odsto u odnosu na 2017. godinu.

Prosečna bruto plata u istočnoj Njemačkoj je 39.567 ejra, dok je u zapadnoj Njemačkoj 47.320 eura.

Razlika u zaradama između istoka i zapada je naročito vidljiva kada su u pitanju kvalifikovani radnici. Tako na primjer, inženjer zaštite životne sredine u istočnim njemačkim regionima zarađuje prosječno 39.400 eura godišnje, dok njegov kolega na zapadu zemlje ima godišnju bruto platu oko 54.000 eura.

Dakle, koliko će radnici zarađivati u Njemačkoj, zavisi od toga koja je njihova profesija, ali i od regiona u u kome žive i rade.

Osim toga, visina zarada zavisi i od nekih drugih faktora, kao što su troškovi života.

Po rezultatima ove studije, najveće plate u Njemačkoj u 2018. godini su bile u Hesenu, u centralnoj Njemačkoj. U ovoj saveznoj državi prosječna bruto zarada je 2018. godine iznosila 51.435 eura, što je za 14 odsto više u odnosu na prosjek na nivou čitave Njemačke.

Radnici koji se zaposle u regionu Hesena mogu očekivati da će imati plate veće za oko 39 odsto u odnosu na radnike u saveznoj državi Meklenburg-Zapadna Pomeranija, gdje je prosječna bruto plata najmanja u Njemačkoj i iznosi 34.155 evra.

Hesen je na vrhu liste zarada uglavnom zahvaljujući bankarskoj metropoli Franfurtu, kao i jakoj farmaceutskoj industriji u ovoj saveznoj državi.

Zarade u glavnim gradovima regiona Njemačke

Ako uporedimo glavne gradove njemačkih saveznih država, najbolje zarade ima Štutgart, glavni grad njemačke savezne države Baden-Virtemberg, gdje je prosječna godišnja plata veća za čak 24,8 odsto u odnosu na prosječnu visinu zarade u cijeloj državi.

Na drugom mjestu je Minhen, glavni grad Bavarske, u kome zaposleni zarađuju 124,4 odsto od državnog prosjeka, a treći je Dizeldorf, središte Sjeverne Rajne-Vestfalije (sa 117,4 odsto).

Slijde ih Vizbaden – glavni grad države Hesen (115,6 odsto); zatim Majnc – središte Rajne-Palatinat (105,1 odsto) i Hanover – Donja Saksonija (sa iznosom zarada od 103,7 odsto u odnosu na državni prosek).

Začelje liste opet pripada glavnim gradovima saveznih država na istoku Njemačke.

Što se tiče njemačke prestonice Berlina, u njemu je najveći nivo plata kada se uporedi sa gradovima u drugim istočnim regionima. Zaposleni u Berlinu imaju prosječna bruto primanja 42.525 eura godišnje.

Međutim, važno je istaći da su troškovi života u Berlinu znatno viši, prije svega što se tiče cijena iznajmljivanja stambenog prostora.

Glavni grad sa najnižim platama u Njemačkoj je Šverin, središte savezne države Meklenburg-Zapadna Pomeranija sa prosječnim godišnjim zaradama koje dostižu svega 78,3 odsto od državnog prosjeka.

Poslovi u farmaceutskoj, automobilskoj i bankarskoj industriji su najbolje plaćeni u Njemačkoj. Sa druge strane, najslabije plaćeni poslovi u većini njemačkih saveznih država podrazumijevaju rad u maloprodaji, turizmu, call-centrima, ugostiteljstvu i zanatstvu.