Kancelarije postaju prevaziđene: Sve se više poslova može odraditi iz kafića ili vikendice

Podijeli

Kako bi povećali efikasnost i kreativnost zaposlenih, sve više menadžera omogućuje fleksibilno radno vrijeme i nude rad van kancelarije.

Najdalje u tome otišla je Finska u kojoj se, za razliku od mnogih zemalja, fleksibilno radno vrijeme doživljava kao pravo, a ne kao povlastica radnika.

Istraživanje globalne firme Grant Tornton sprovedeno među 39 zemalja pokazuje da 92 odsto firmi u toj zemlji zaposlenima nudi fleksibilno radno vrijeme, a na drugom mjestu je Švedska sa 85 odsto firmi.

S druge strane, najrigidniju radnu etiku ima Japan sa 18 odsto i Grčka u kojoj samo 26 procenata kompanija ima fleksibilno radno vrijeme.

Od 2011. godine, kad su ti podaci objavljeni, intenzivirane su i rasprave o koristima fleksibilnog radnog vremena širom svijeta.

Prema podacima koje navodi BBC, danas ga koriste mnoge velike globalne kompanije, kao što su Virgin, PwC i Diksons Karfon, a prilagodljiv radni ritam omogućuju i nacionalna radna zakonodavstva, od Finske do Australije i Velike Britanije, piše BBC a prenosi Tanjug.

Još 1996. godine Finska je uvela zakon koji većini zaposlenih omogućuju da na posao mogu doći tri sata ranije i otići tri sata kasnije.

Ta mala zemlja sa oko 5,5 miliona stanovnika, poznata po svom IT sektoru, sada ide i korak dalje, od 2020. godine većina stalno zaposlenih imaće pravo da odluče gdje i kada će raditi najmanje pola radnog vremena.

Zaposleni će i dalje morati da rade 40 sati nedeljno, ali pritom mogu raditi iz vikendice ili iz omiljenog kafića.

Fleksibilno radno vrijeme: Finci biraju kada će doći na posao