Promet na Montenegroberzi tri puta manji

Podijeli

Pad oba indeksa i tri puta manji promet obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio nove prognoze prema kojim bi crnogorska ekonomija u ovoj godini trebalo da oslabi devet odsto, prenosi Agencija Mina biznis.

Pokazatelj vrijednosti 10 najboljih kompanija MNSE10 oslabio je 1,2 odsto na 653,66 poena, a MONEX indeks neznatno na 10.036,6 bodova.

Promet na berzi je, u sedmici koja je zbog obilježavanja Velikog petka imala četiri radna dana, iznosio 47,77 hiljada eura i bio je tri puta manji od prošlosedmičnog. Najveći udio u prometu, koji je realizovan kroz 23 transakcije, imale su dionice Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), prenosi Pobjeda.

Akcija CGES-a, koji je prošlu godinu završio neto dobitkom od 3,63 miliona eura, na kraju ove sedmice je koštala 53 centa. Prema podacima iz izvještaja o poslovanju, koji je objavljen na sajtu Montenegroberze, poslovni prihodi CGES-a na kraju decembra su iznosili 38,4 miliona eura, dok su rashodi bili 35,09 miliona eura.

Na Montenegroberzi su ove sedmice gubitke zabilježile dionice Luke Bar 9,5 odsto na 18,1 cent i Crnogorskog Telekoma 1,9 odsto na 1,06 eura. Rasle su akcije Plantaža blago na 7,26 centi.

Plantaže su prošlu godinu završile neto dobitkom od 156,4 hiljade eura. Poslovni prihodi kompanije su na kraju decembra iznosili 29,56 miliona eura, a rashodi 30,3 miliona eura.

Predstavnici menadžmenta i Sindikalne organizacije Plantaža potpisali su ove sedmice sporazum kojim je smanjena obračunska vrijednost koeficijenta, što bi se nominalno moglo odraziti na smanjenje zarada zaposlenih od oko 30 odsto.

Iz kompanije su objasnili da je sporazum zaključen jer su se Plantaže, zbog pandemije koronavirusa, suočile sa problemima u poslovanju.

Sporazumom se, kako tvrde, štite zaposleni sa najnižim primanjima, tako da će oni čija zarada ne prelazi 500 eura imati realno smanjenje od deset odsto, dok će plate menadžmenta i druge rukovodne strukture biti umanjene oko 40 odsto.

Na Montenegroberzi je ove sedmice trgovano i akcijama Jugopetrola, koje su ostale na prošlosedmičnih 8,89 eura, dok su dionice Elektroprivrede (EPCG) koštale 3,26 eura.

Naftna kompanija Jugopetrol završila je prošlu godinu neto dobitkom od 4,33 miliona eura, dok je neto profit EPCG iznosio 28,35 miliona eura.

MMF je ove sedmice objavio nove prognoze prema kojim bi crnogorska ekonomija ove godine trebalo da oslabi devet odsto, dok bi bruto domaći proizvod (BDP) u narednoj godini trebalo da ojača 6,5 odsto.

U najnovijim aprilskim ekonomskim izgledima, koje izrađuje MMF, inflacija bi u ovoj godini trebalo da iznosi 0,7 odsto, a u narednoj 0,9 odsto. Kada je u pitanju bilans tekućeg računa u Crnoj Gori, u ovoj godini se predviđa manjak od 17,9 odsto, u narednoj 14 odsto.

Prema prognozama MMF-a, i ekonomija Hrvatske bi u ovoj godini trebalo da padne devet odsto, a Albanije i Bosne i Hercegovine (BiH) po pet odsto, Sjeverne Makedonije četiri odsto i Srbije tri odsto.

MMF procjenjuje da bi među evropskim zemljama tokom ove godine najlošije mogle da prođu Italija i Španija, koje su i najviše pogođene pandemijom koronavirusa, a kojima se prognozira pad od 9,1 odsto, odnosno osam odsto.

Francuski BDP bi mogao da padne 7,2 odsto, a njemački sedam odsto, dok bi ukupna eurozona doživjela pad od 7,5 odsto. Privreda Sjedinjenih Američkih Država (SAD) bi, prema procjenama, trebalo da doživi pad BDP-a od 5,9 odsto.