London

Kancelarije u finansijskom centru svijeta postaju stanovi

Podijeli

U centralnoj četvrti Londona, poznatoj kao Siti, u planu je prenamjena napuštenih poslovnih prostora u stanove.

Riječ je o ne manje od 1.500 stanova koji će biti smješteni u zgradama koje su ostale prazne zbog pandemije. Takođe, kulturna i kreativna preduzeća i organizacije biće podstaknute da se usele u napuštene prostore po niskim cijenama zakupa.

Korporacija City of London koja upravlja istoimenim centrom grada, finansijskim centrom svijeta, namjerava da razvije novo stanovanje do 2030. godine, kako je navedeno u petogodišnjoj strategiji “Postpandemijski ekonomski i socijalni trendovi“, izrađenoj u saradnji sa globalnom konsultantskom kućom za upravljanje Oliver Wyman, piše Guardian a prenosi Biznis.rs.

Adaptacija novih stanova povećala bi kapacitete stanovanja za 20 procenata sa postojećih 7.850. Prema zvaničnim podacima u periodu od aprila 2017. godine do marta 2018. godine u najstarijoj četvrti Londona izgrađeno je sedam novih stanova. Kolokvijalno, Siti se još naziva “Kvadratna milja“ (Square Mile).

Siti je vjekovima bio gusto naseljen, ali je u novijim vremenima moderni način prevoza omogućio zaposlenima da žive dalje i putuju u centar na posao, dok su mnogi domovi pretvoreni u kancelarije. Prije pandemije u četvrti, koja ima svoju policiju, zastavu i grb, kao i poseban poreski sistem, živjelo je 10.000 stanovnika. Siti je stariji od Velike Britanije, budući da su ga podigli Rimljani u I vijeku nove ere.

S obzirom na to da je četvrt rijetko naseljena, gradske uslužne firme, kafići, lokali brze hrane i hemijskog čišćenja, posebno teško su pogođeni mjerama zaključavanja, jer su već godinu dana bez kancelarijskih radnika, turista i kupaca. U oglasima za iznajmljivanje poslovnog prostora u četvrti, mogu se pronaći kancelarije svih veličina, a cijene zakupa su od 300 do 700 funti po kvadratnom metru.

Cjelonoćni kulturni događaji i proslave vikendom, kao i subota i nedjelja bez saobraćaja tokom ljeta, kao i promovisanje biciklizma i šetnje, neke su od ideja koje je uprava grada predložila kao način privlačenja posjetilaca. Prije pandemije, Siti je bio dom za više od 24.000 preduzeća, uglavnom malih i srednjih i oko 400.000 zaposlenih.

Očekuje se da će mnoga od preduzeća, uključujući najveća, nastaviti da dozvoljavaju zaposlenima da barem djelimično rade od kuće, dok neke firme smanjuju svoje kancelarijske prostore. Korporacija City of London namjerava da sa stanodavcima radi na stvaranju fleksibilnijih i prilagodljivijih zgrada, bolje prilagođenih budućem poslovnom svijetu.

Kompanije smještene u centralnoj gradskoj četvrti žele da zadrže tamo svoje poslovanje, ali u skladu sa izmijenjenim postapandemijskim trendovima, poput hibridnog i fleksibilnog načina rada. Uprava se takođe fokusira na privlačenje preduzeća visoke tehnologije, koja bi popunila prostore u kojima tradicionalno dominiraju finansijske firme.

Više od 400 finansijskih firmi napustilo je Siti nakon Brexita preselivši poslovanje i osoblje na druge lokacije, najviše u Dablin i Pariz. Procjenjuje se da su banke prenijele oko 900 milijardi funti vrijednu imovinu u Evropsku uniju, a da su menadžeri i osiguravajuća društva odnijeli još 100 milijardi funti, kao i da je preseljeno oko 7.400 radnih mjesta, preneo je Reuters.

Pilot šema mobilne infrastrukture testiraće bazne stanice na krovovima i tehnologiju malih stanica kako bi do kraja 2022. godine u drevnoj gradskoj četvrti bila uspostavljena pokrivenost 5G mrežom. Viljem Rasel, 692. gradonačelnik Sitija, navodi da vidi svijetlu budućnost četvrti u novoj normalnosti nakon pandemije.