dollar, us dollar

Dedolarizacija: Više zemalja širom svijeta traži alternative američkom dolaru

Podijeli

Američki dolar je dominirao globalnom trgovinom i tokovima kapitala tokom mnogih decenija. Međutim, mnoge nacije traže alternative američkoj valuti kako bi smanjile svoju zavisnost od Sjedinjenih Država.

Grafički prikaz Visual Capitalista koji možete vidjeti ovdje katalogizira uspon američkog dolara kao dominantne međunarodne rezervne valute i nedavne napore različitih nacija da dedolariziraju i smanje zavisnost svojih ekonomija od finansijskog sistema SAD-a.

Dominacija dolara

Sjedinjene Države postale su, gotovo preko noći, vodeća finansijska sila nakon Prvog svjetskog rata. Zemlja je ušla u rat tek 1917. godine i izašla je daleko jača od svojih evropskih saveznika.

Kao rezultat toga, dolar je počeo istiskivati ​​funtu kao međunarodnu rezervnu valutu, a SAD su  postale i značajan primalac priliva ratnog zlata.

Dolar je dobio veću ulogu 1944. godine, kada su 44 zemlje potpisale sporazum Bretton Woods, stvarajući kolektivni međunarodni režim razmjene valuta vezan za američki dolar koji je, zauzvrat, bio vezan za cijenu zlata.

Do kasnih 1960-ih, evropski i japanski izvoz postali su konkurentniji izvozu iz SAD. Postojala je velika ponuda dolara širom svijeta, zbog čega je bilo teško pokriti dolare zlatom. Predsjednik Nikson je ukinuo direktnu konvertibilnost američkih dolara u zlato 1971. Time je okončan i zlatni standard i ograničenje količine valute koja se može štampati.

Iako je ostao međunarodna rezervna valuta, američki dolar je od tada sve više gubio svoju kupovnu moć .

Koraci Rusije i Kine ka dedolarizaciji

Zabrinuti zbog američke dominacije nad globalnim finansijskim sistemom i sposobnosti zemlje da ga ‘oruža’ , druge nacije testiraju alternative za smanjenje hegemonije dolara.

Dok su Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje uvele ekonomske sankcije Rusiji kao odgovor na njenu invaziju na Ukrajinu, Moskva i kineska vlada udružuju se kako bi smanjile oslanjanje na dolar i uspostavile saradnju između svojih finansijskih sistema.

Od invazije 2022. godine, trgovina rublja-juan se povećala osamdeset puta. Rusija i Iran takođe rade zajedno na lansiranju kriptovalute podržane zlatom, navodi ruska novinska agencija Vedmosti.

Osim toga, centralne banke (posebno ruske i kineske) kupovale su zlato najbržim tempom od 1967. godine, jer su zemlje diversifikovale svoje rezerve u odnosu na dolar.

Kako druge zemlje smanjuju ovisnost o dolarima

Dedolarizacija je tema u drugim dijelovima svijeta: Brazil i Argentina su posljednjih mjeseci razgovarali o stvaranju zajedničke valute za dvije najveće ekonomije u Južnoj Americi.

Na konferenciji u Singapuru u januaru, više bivših zvaničnika jugoistočne Azije govorilo je o naporima za dedolarizaciju koji su u toku.

Ujedinjeni Arapski Emirati i Indija pregovaraju o korišćenju rupija za trgovinu nenaftnim robama u smjeru odstupanja od dolara, navodi Reuters.

Po prvi put u 48 godina, Saudijska Arabija je rekla da je naftom bogata zemlja otvorena za trgovinu valutama osim američkog dolara.

Uprkos ovim kretanjima, malo njih očekuje da će uskoro vidjeti kraj globalnog suverenog statusa dolara. Trenutno, centralne banke i dalje drže oko 60% svojih deviznih rezervi u dolarima.

Visual Capitalist/Investitor