Senator oštro protiv Bezosa: Amazon potplaćuje radnike

Podijeli

Američki senator Bernie Sanders, poznat po svojoj progresivno lijevoj politici, oštro osuđuje poslovanje Amazona, Walmarta i drugih velikih američkih kompanija koje, kako tvrdi, ne plaćaju svoje zaposlene dovoljno da bi od svoga rada mogli živjeti, prenosi Business Insider.

Sanders zbog toga predlaže uvođenje posebnog zakona prema kojemu bi velike kompanije poput Amazona trebalo da plaćaju porez s kojim bi pokrili trošak državne pomoći koju primaju njihovi zaposleni zbog toga što njihove plate ne pokrivaju troškove života.

Njegova ideja je da ovim zakonskim okvirom podstakne velike poslodavce da svojim radnicima isplaćuju plate s kojima mogu biti finansijski samostalni. Prema ovom demokratu, kada bi poslodavci isplaćivali dovoljne plate, uštedjelo bi se godišnje 150 milijardi dolara novca poreskih obveznika koji odlaze na programe socijalne pomoći, piše CNN Money, prenosi Jutarnji list.

“Gospodin Bezos nastavlja sa plaćanjem svoje radnike toliko malo da su oni prisiljeni da zavise od državne pomoći koju finansiraju poreski obveznici, kao što su bonovi za hranu, zdravstveno osiguranje Medicaid te subvencionirano stanovanje samo kako bi preživjeli”, poručio je senator u videu na svom službenom Facebook profilu.

Sanders ističe kako smatra sramotnim da najbogatiji čovjek na svijetu dnevno zaradi 260 miliona dolara dok je srednja godišnja plata Amazonovog zaposlenog svega 28.446 dolara. To je, navodi senator, značajno ispod srednje plate u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Osim toga, kako je novac.hr već pisao, Bezosu je potrebno manje od devet sekundi da zaradi prosječnu godišnju platu svojih zaposlenih.

U prepucavanju između američkog demokrate i diva online trgovine, koje posljednjih sedmica preplavljuje društvene mreže, Sanders je na svom Twitter profilu objavio i kako „niko ko radi za najbogatijeg čovjeka na Zemlji ne bi smio da zavidi od bonova za hranu. Niko ko radi za čovjeka koji dnevno zaradi 260 miliona dolara ne bi smio biti prisiljen da spava u svom automobilu. Ipak, to je ono što se događa u Amazonu”.

S druge strane, Amazon odlučno odbacuje Sandersove optužbe i poručuje kako su plate njihovih radnika konkurentne na tržištu te kako svojim radnicima isplaćuju i brojne bonuse, dok su senatorove objave nazvali „netačnima i obmanjujućima”.

Takođe, negirali su Sandersove teze o korišćenju bonova za hranu, objavivši u svom odgovoru kako se to odnosi samo na one „radnike koji su u Amazonu radili vrlo kratko i/ili odlučili radini nepuno radno vrijeme”. Kako prenosi CNN Money, iz Amazona ističu i kako satnica radnika u njihovim centrima zajedno s bonusima a prije prekovremenih iznosi više od 15 dolara po satu, a naglasili su i kako je samo prošle godine ova kompanija otvorila 130.000 novih radnih mjesta u SAD-u.

Dodatno, budući da je Sanders u svojim optužbama spomenuo i kako su Amazonova skladišta na listi jednih od najnesigurnijih mjesta za rad u SAD-u, iz ove su ga kompanije pozvali da dođe u obilazak jednog od njihovih operativnih centara, kako bi se iz prve ruke uvjerio u tamošnje radne uslove.