Kursne razlike gurnule Barsku plovidbu u gubitke

Podijeli

U ovoj godini nastavljena je stabilnost u poslovanju Barske plovidbe, koja je redovno servisirala svoje dospjele obaveze, a obezbijeđenje i rast poslovnih prihoda, saopštio je Pobjedi izvršni direktor te firme Tihomir Mirković.

On kaže da je negativan poslovni rezultat u prvih šest mjeseci posljedica isključivo negativnih kursnih razlika između dolara i eura, te da on nije realan pokazatelj poslovanja kompanije.

“Barska plovidba je u prvih šest mjeseci ostvarila pozitivan poslovni rezultat od 300.000 eura, što je značajno više u odnosu na isti period prošle godine”, kazao je Mirković.

Prema njegovim riječima glavni razlog je uvećanje prihoda od najamnine brodova ,,Bar“ i ,,Budva“, kao i smanjenje troškova poslovanja.

“Krajni šestomjesečni rezultat jeste bio negativan, ali isključivo zbog negativnih kursnih razlika između dolara i eura, te on nije realan pokazatelj poslovanja kompanije”, kazao je Mirković Pobjedi.

Barska plovidba završila je drugi kvartal, prema podacima iz izvještaja o poslovanju, koji je objavljen na sajtu Montenegroberze, sa neto gubitkom od 329,38 hiljada eura, 4,8 puta manjim u odnosu na isti prošlogodišnji period. Poslovni prihodi kompanije su prema podacima iz izvještaja o poslovanju, koji je objavljen na sajtu Montenegroberze, na kraju juna porasli 19 odsto u odnosu na uporedni period i iznosili su 3,13 miliona eura. Poslovni rashodi kompanije su pali 4,9 odsto na 2,79 miliona eura. Mirković je naveo da vozarine na tržištu brodskog prostora periodično rastu i padaju.

“U prvoj polovini godine su bile dosta niske, a sada se trenutno nalaze u uzlaznoj putanji. Ono što je najbitnije jeste da je Barska plovidba uspijevala da ugovori visinu vozarina za dva teretna broda uvijek iznad prosječnih svjetskih vozarina”, istakao je Mirković.

Dodao je da su na brodovima “Bar” i “Budva” konstantno angažovana 46 pomoraca, odnosno 23 pomorca po brodu.

“Svi pomorci su crnogorski državljani. Kompanija osposobljava i veliki broj kadeta palube i asistenata stroja, dajući na taj način priliku mladim ljudima da se kasnije radno angažuju u svojstvu oficira, bilo na brodovima koji viju našu ili stranu zastavu”, rekao je Mirković.

Prema njegovim riječima pomorci zarađuju značajna sredstva, koja donose i unose u crnogorski ekonomski sistem.