Centralni bankari jasni: Kriptovalute nijesu prave valute

Podijeli

Stablecoini su nestabilni. Kriptovalute se ne ponašaju kao valuta. Ima li ovaj digitalni novac ikakve šanse da pridobiju monetarne vlasti širom svijeta?

S obzirom da vrijednost kriptovaluta poput bitcoina i ethereuma i takozvanih stabilnih kovanica poput Lune i TerraUSD pada i nanosi veliku štetu mnogim ulagačima, to se za sada čini malo vjerojatnim – barem ne dok se kriptovalute ne počnu ponašati više kao tradicionalne valute, poručili su centralni bankari i regulatori u panel raspravi na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu rekli su u ponedjeljak.

“Bitcoin se može nazvati novčićem, ali to nije novac. To nije stabilno skladište vrijednosti”, rekla je Kristalina Georgijeva, izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Georgijeva je rekla da su neke kriptovalute sličnije piramidalnoj shemi za digitalno doba, jer nijesu podržane stvarnom imovinom. No, rekla je da digitalne valute centralne banke (CBDC) koje podržavaju vlade zapravo mogu biti stabilne.

S tim se složio i François Villeroy de Galhau, guverner Centralne banke Francuske.

“Kriptovalute nijesu pouzdano sredstvo plaćanja. Neko mora biti odgovoran za vrijednost i mora biti univerzalno prihvaćena kao sredstvo razmjene. Ono sada nije”, rekao je Villeroy, napominjući da su neki “građani izgubili povjerenje u kriptovalute” zbog velike volatilnost.

Dodao je da vlade koje žele usvojiti digitalne valute to moraju učiniti u partnerstvu s velikim poslovnim bankama.

Drugi panelisti su se pitali koji bi trebalo da budu dugoročni ciljevi digitalnih valuta. Sethaput Suthiwartnarueput, guverner Banke Tajlanda, rekao je da Tajland eksperimentiše u svijetu digitalnih valuta, ali i dodao da “mora biti jasno koji problem time želite riješiti”.

“Ne želimo da ih doživljavamo kao sredstvo plaćanja”, rekao je Suthiwartnarueput, dodajući da su kriptovalute više investicija nego sredstvo razmjene.

Villeroy je spomenuo da eksperiment El Salvadora da koristi bitcoin kao legalnu valutu pokazuje koliko rizično može biti prihvatanje kriptovaluta kao opšte sredstvo plaćanja.

“Više bih volio da građani Salvadora imaju pristup euru”, našalio se.

Uz to, Georgijeva je istakla da digitalni novac može biti “globalno javno dobro” koje može pomoći ljudima da šalju doznake preko granica. Ključ je za interoperabilnost, tako da bi prenos digitalnih valuta mogao biti jednako jednostavan kao i papirnate valute poput dolara i eura.

No, panelisti su naglasili da će trebati vremena da se digitalne valute razviju i postanu popularnije za potrošače, velike finansijske institucije pa i vlade. Zakonodavci u Sjedinjenim Državama, kao i Federalne rezerve, takođe raspravljaju o prednostima i nedostacima digitalno formiranih valuta.

CNN/Investitor

Comments are closed.