caffe, drinking, job, work

Šta piti ujutro: 4 najbolje jutarnje navike za zdrav i efikasan dan

Podijeli

Imati zdrav mikrobiom crijeva pomaže u kontroli zdravlja ne samo crijnevnog sistema već i kompletnog organizma.

Vaš crijevni mikrobiom se sastoji od triliona mikroorganizama, od kojih su neki dobri za vas, a neki loši. Najvažniji dio je da je u redu imati nivoe “loših” bakterija u crijevima sve dok imate balans “dobrih momaka”. Ako vam mikrobiom nije u redu, onda ste u većem riziku od bolesti. Neuravnotežen mikrobiom može dovesti do rizika od sindroma iritabilnog crijeva, upalnih bolesti crijeva, gojaznosti, pa čak i raka debelog crijeva.

Postoje stvari koje možete učiniti u svom svakodnevnom životu kako biste osigurali zdrava crijeva i kako biste ujedno smanjili rizik od ovih bolesti. Neke od tih promjena uključuju praćenje onoga što jedete i pijete. Ako osjećate da ste u opasnosti ili samo želite da se više fokusirate na zdravlje crijeva, pokušajte započeti s jutarnjom rutinom.

Razgovarali smo s Jen Bruning, MS, RDN, LDN , glasnogovornicom Akademije za ishranu i dijetetiku, u vezi sa nekim jutarnjim navikama koje podržavaju zdravlje crijeva.

1) Pijte vodu

Prema Bruningu, voda je naš primarni i najbolji izvor hidratacije. A pijenje vode ujutru je dobar početak za početak dana i “gorivo” za nastavak.

“Dehidrirani smo kada se probudimo, tako da je hidratacija ujutro ključna za postizanje najboljeg učinka”, kaže Bruning. “Osim toga, dehidracija može uzrokovati zatvor, jer vlaknima je potrebna voda da bi obavila svoj posao. Pijenje vode ujutro je odličan način da započnemo dan na pravi način za naša crijeva i cjelokupno zdravlje.”

2) Uživajte u šoljici kafe.

Ovo je dobra vijest za ljubitelje kafe koji su već navikli na jutarnju dozu.

“Šoljica kafe može vam pomoći da se vratite u formu i postanete efikasni. A pošto se obično konzumira ujutro, zaslužila je svoje mjesto na ovoj listi”, kaže Bruning.

Bruning sugeriše da, iako obična kafa ima najsnažniji efekat, nije samo kofein taj koji podržava varenje.

“Kafa bez kofeina takođe može stimulisati tijelo da pokrene crijeva. Ovaj napitak može povoljno uticati na sastav našeg crijevnog mikrobioma”, dodala je.

Međutim, važno je napomenuti nekoliko stvari.

„Nemojte pretjerivati ​​s kafom, ali ako redovno uživate u šoljici kafe ujutro bez štetnih efekata, vaša crijeva će vam samo zahvaliti za to“, kaže Bruning.

Štaviše, efekat kafe ne doživljavaju isto svi oni koji piju kafu, pa nemojte stavljati “sva jaja u jednu korpu” (ili piti samo kafu) i očekivati crijeva u top formi.

3) Uključite pića koja sadrže vlakna.

Još jedan način da pokrenete sokove je da pijete sokove koji sadrže vlakna.

“Neki sokovi sadrže dozu vlakana, poput soka od šljiva i nekih sokova na bazi paradajza”, objašnjava Bruning.

“Dodatak vlakana pomiješan u vodu ili sok može vam pomoći da započnete dan na pravi način”, dodala je.

Bruning tvrdi da je mješavina topivih i netopivih vlakana ključna za zdravlje uopšte. Rastvorljiva vlakna mogu pomoći u poboljšanju probave, dok nerastvorljiva mogu omekšati stolicu, čineći ovo savršenim timom za zdrava crijeva.

“Ako se borite da unesete dovoljnu dozu vlakana kao što mnogi ljudi rade, onda počnite dan upravo napitkom koji sadrži vlakna”, kaže ona.

4) Uključite smuti.

Smutiji su odličan način da unesete voće kojeg se nećete sjetiti tokom dana. Takođe predstavlja osvježavajući i podmlađujući način da započnete dan.

„Koristite voće bogato vlaknima poput mješavine bobičastog voća i uključite mljevene lanene ili chia sjemenke za dodatne hranjive materije i vlakna“, predlaže Bruning.

„Slično sokovima i pićima sa suplementima, smutiji vam mogu dati dovoljno vlakana i tečnosti koja su vam potrebna da bi bili efikasni tokom dana”, kazala je.

U smuti dodajte jogurt ili kefir i dobićete dodatnu pomoć probiotika, pogodnih za crijeva.

Foto: Steve Ding on Unsplash