entrepreneurship, business, work, productivity, office

Ifo: Digitalizacija će povećati produktivnost, ali je potrebno vrijeme

Podijeli

Tehnički napredak postignut digitalizacijom u prvim godinama novog milenijuma doveo je do rasta produktivnosti u njemačkoj industriji s određenim vremenskim odmakom, napominje njemački Institut za ekonomska istraživanja Ifo.

Slično tome, vjerojatno će proći nekoliko godina prije nego što učinci novog porasta digitalizacije koji je donio Covid-19 na produktivnost budu vidljivi.

„Kompanijama treba vremena da prilagode svoje proizvodne procese. Nova tehnologija se uvodi postupno, a ne preko noći. To znači da iako je teoretski moguće odmah povećati produktivnost, u praksi se to događa nakon nekog vremena“, rekao je Robert Lehmann iz Ifo instituta.

Podsjetio je da su se digitalne tehnologije značajnije počele širiti početkom trećeg milenijuma, dodavši da je produktivnost u poatranim privrednim sektorima porasla tek na kraju prve decenije.

Digitalizacija je napravila novi iskorak zbog pandemije covida-19, pri čemu su se mnogi radni procesi promijenili gotovo do neprepoznatljivosti. “Slično kao i u prvom talasu digitalizacije, vjerovatno će proći nekoliko godina dok ne bude primijetan porast produktivnosti”, očekuje istraživač s minhenskog instituta.

Broj ljudi koji koriste mobitele, internet i širokopojasne veze počeo je rasti 2000. godine, ali to nije bilo popraćeno nikakvim mjerljivim promjenama u ukupnoj produktivnosti. “Mnogim je kompanijama bilo teško procijeniti koje nove tehnologije imaju smisla usvojiti”, rekao je Lehmann, dodajući da je to rezultiralo troškovima za firme, prenio je SEEbiz.

Osim toga, primjena novog softvera zahtijevala je podučavanje zaposlenih kako ga koristiti, što je izazvalo troškove obuke. Istovremeno, postojeće vještine zaposlenika su zastarjele. Kompanije su takođe morale da promijene svoje proizvodne faktore i tokove rada, a na kraju, ali ne manje važno, trebalo im je vrijeme za postavljanje nove infrastrukture, poput online platformi. Investicije su se stoga prvo morale planirati i sprovesti prije nego što se produktivnost mogla povećati.

Rezultati studije biće korisni za davanje preporuka o tome kako ubrzati proizvodne dobitke digitalizacije. “U budućnosti bi lakši pristup rizičnom kapitalu mogao pomoći mnogim firmama da izvuku finansijska sredstva, što bi zauzvrat proširilo mogućnosti za istraživačke i razvojne aktivnosti”, smatra Lehmann.

Slično tome, poreski podsticaji mogu pomoći u pokrivanju troškova istraživanja i obuke. Postoji i mogućnost produljenja finansiranja rada na daljinu ili hibridnog rada. U kombinaciji s dodatnim ulaganjem u širenje širokopojasne mreže, to bi moglo omogućiti potpuno iskorištavanje potencijala produktivnosti novih tehnologija u sljedećih nekoliko godina.